close

Technika

Technika

Ktorým chybám sa vyhnúť pri jazde s manuálnou prevodovkou?

Prevodové ústrojenstvo auta sa skladá z viacerých súčiastok vrátane spojky. Samú o sebe ju môžeme označiť za najlacnejšiu časť prevodového ústrojenstva, ale to neznamená, že vás jej poškodenie nemôže vyjsť draho.

Spojka nevydrží večne, ale nemusíte k jej konci prispievať

Poškodenie spojky môže byť často sprevádzané poškodením aj ďalších príbuzných dielov, takže v konečnom dôsledku to môže dopadnúť tak, že budete musieť hľadať viac náhradných autodielov podľa VIN ako len samotnú spojku.

Samozrejmosťou je, že spojka sa časom opotrebuje. Tomu sa nevyhnete, ale môžete sa vyhnúť niektorým častým chybám, ktoré len zbytočne skracujú životnosť spojky a jej príbuzných súčiastok.

Najčastejšie chyby

Zrejme najčastejšou chybou je odkladanie nohy na spojkovom pedáli. Takže: nohu preč z pedálu! Aj zľahka opretá noha o spojkový pedál ho totižto stláča, čo spôsobuje zbytočnú záťaž na vypínacie ložisko a prekĺzavanie lamely. A samozrejme, ich rýchlejšie opotrebovanie.

Pre spojku je zrejme najnáročnejšou fázou jazdy rozbiehanie. Na to treba myslieť v kolónach a namiesto neustáleho zastavovania a rozbiehania si radšej udržiavať od auta pred vami odstup a neustále sa pomaličky pohybovať vpred. Aj takýto pomalý pohyb je totiž pre spojku lepší, ako spomínané opakované rozbiehanie sa.

Pri kolónach ešte ostaneme. Veľa ľudí v nich (a napr. aj pri státí na križovatke) robí to, že držia stlačenú spojku a takto čakajú na rozbeh. Ak to robíte aj vy, je potrebné si uvedomiť, že nie ste na štarte pretekov a nemusíte sa rozbehnúť čo najrýchlejšie. Vyraďte si do neutrálu a spojku stlačte (a rýchlosť zaraďte), až keď sa budete naozaj rozbiehať.

Ako poslednú chybu spomenieme zbytočné zmeny prevodových stupňov. Keďže spojka podobne ako iné veci sa tým rýchlejšie opotrebuje, čím častejšie je používaná, treba sa snažiť predvídať situáciu v premávke a jazdiť tak, aby ste museli radiť čo najmenej. A keď už potrebujete zmeniť rýchlostný stupeň, je potrebné to urobiť rýchlo. Čím dlhšie je totiž spojkový pedál stlačený, tým viac je spojka namáhaná.

Zdroj obrázka:

Autor: R_Yosha / Stock.adobe.com

read more
Auto & MotoTechnika

Potrebujete do firmy auto? Prenajmite si ho

Nákup firemných automobilov je pre firmy veľký záväzok. Pritom to ide aj inak. Novodobým hitom je automobily prenajať. Krátkodobo, ale štandardom je predovšetkým praktický dlhodobý prenájom.

Autopožičovňa Trenčín J&D Car je dnes partnerom už pre tridsať firiem v Trenčianskom kraji. Vďaka tomu šetrí firmám náklady a zbavuje ich neriešiteľných a dlhodobých záväzkov. Ak si firma kúpi vlastný vozový park, znamená to investovať taktiež ďalšie financie do jeho správy (personálne aj ďalšie). Z tohoto dôvodu dnes spoločnosti častejšie využívajú operatívny leasing. Ale aj to je pomerne dlhý časový záväzok. Obidve zmienené formy zadováženia si vozového parku dnes preto prekonáva dlhodobý aj krátkodobý firemný prenájom.

Prenájom áut ako služba pre firmy

J&D Car, požičovňa áut Trenčín, ponúka prenájom osobných vozidiel – dlhodobý aj krátkodobý, ale taktiež pick up service formou jednosmerného transferu na letiská. I to je firmami, ale nielen nimi, využívaná služba. Firma sa môže stať vašim firemným partnerom. Nielenže vám prenajme kvalitné automobily, ale taktiež zaistí High End Detailing na automobiloch, ktoré máte vo vlastníctve firmy. Často ide o manažérske automobily. U nich oceníte tepovanie sedadiel a interiéru, leštenie laku a jeho renováciu, vrátane svetlometov, hĺbkové čistenie kožených častí a impregnáciu kože, či ďalšiu profesionálnu starostlivosť o váš automobil.

TIP: J&D Car – to je taktiež požičovňa áut Piešťany

Služby J&D Car sa hodia pre firmy všetkých veľkostí – malé, stredné aj veľké

Služby môžete využívať kedykoľvek, vrátane soboty a nedele. Vozidlá si je tiež možné rezervovať na konkrétny termín. Všetky sú v 100% technickom stave, majú poistenie platné pre celé územie EU, slovenskú diaľničnú známku, asistenčné služby a výbavu pre danú ročnú dobu – predovšetkým správne prezutie. Automobily prechádzajú servisnými prehliadkami a pravidelnými kontrolami. Keďže sa jedná o nové autá, sú bezpečné, spoľahlivé a minimálne poruchové.

read more
LifestyleTechnika

Detstvo vo virtuálnom svete má svoje následky

Evolúcia digitalizácie bola v posledných rokoch taká rapídna, že dnes nie je vôbec výnimočné vidieť malé deti a batoľatá „prilepené“ k obrazovke tabletu, napríklad v aute, reštaurácii alebo na letisku, kde ich rodičia potrebujú nejako zabaviť. Podľa psychológov to však môže mať na vývoj dieťaťa výrazný vplyv.

Detstvo jednoducho patrí k tým rokom života človeka, kedy sa jeho schopnosti a vedomosti rozvíjajú prostredníctvom rôznych hračiek a s nimi spojených hier. Vďaka tomu sa deti učia nové veci a naberajú informácie potrebné pre ďalšie roky života. V posledných rokoch sa však do popredia dostali najmä počítače, po nich tablety a smatphony, a tak deti namiesto behania vonku a naberania praktických skúseností pri hrách len sledujú obrazovky týchto technologických zariadení a častokrát im chýba dostatok pohybu, či schopnosť nadväzovať nové vzťahy mimo virtuálny svet. Odporúčaním na tieto problémy však nie je úplný zákaz technológií, avšak čas s technológiami treba zodpovedne deťom limitovať. 

Čas strávený pri nevhodnom obsahu

Navyše, prostredníctvom mobilných zariadení, či tabletov sa deti často krát môžu dostať aj k obsahu, ktorý pre nich a pre ich správny vývoj nie je vhodný. Rodičom síce dokážu poskytnúť “chvíľu pokoja” od poskakujúcich ratolestí, ktoré im nedajú vydýchnuť a neustále sa niečo vypytujú, chcú niečo robiť, pomáhať a dožadujú sa pozornosti. „Áno, je pravda, že telefón dokáže ich pozornosť na značnú chvíľu upútať, ale nevhodný obsah, ku ktorému aj napriek snahe rodičov dokážu v nestráženej chvíli dostať môže mať na ich psychiku, alebo vývoj vážny dopad“, upozorňuje socioterapeutka Viera Lutherová. „Môžu sa tak dostať k informáciám, ktoré im podvedome podsúvajú  nesprávne hodnoty a pohľad na život. Napríklad, že nie je v poriadku mať všetko. Alebo že nie je v poriadku ničiť túto planétu – ani pre zábavu, ani pre peniaze“, dodáva socioterapeutka. Čoraz viac detí sa o fungovaní v živote učí z obrazovky, ale nie v skutočnom živote. Mnoho cenných skúseností môže deťom dať  prežitie a prekonanie neúspechu. Skutočný život im to ponúka, ale obrazovka nie.

Problémy so sústredením či schopnosť učiť sa

Medzi narodením a 2 rokmi sa objem mozgu dieťaťa strojnásobí a pokračuje v rýchlom rozvoji až do veku 21 rokov. Skorý vývoj mozgu je ovplyvňovaný stimulmi z prostredia, respektíve ich nedostatkom. Vedecký výskum ukázal, že mozog vystavený nadmernému používaniu moderných technológií vedie k nedostatku pozornosti, oneskorenému kognitívnemu, poznávaciemu vývoju a poškodeniu schopnosti učiť sa. Navyše počítače, tablety a mobily rozmaznali dnešné deti natoľko, že majú väčší problém pochopenia bežného rozprávania či rozprávky a  bez obrazového sprievodu sa nezaobídu,“ zdôrazňuje socioterapeutka. 

Vnímavé hračky, ktoré hračky ocenia deti podľa veku

Hra je pre dieťa to isté, ako pre dospelého práca. Dieťa jednoducho potrebuje hračku. Dobrá hračka je vnímavá, ktorá okrem požiadaviek na kvalitu, zdravotnú neškodnosť a ekológiu spĺňa kritériá podpory rozvoja tých schopností a zručností, ktoré sú v konkrétnom veku dieťaťa práve aktuálne,“ radí psychologička Zuzana Palenčárová. V ranom veku, kedy dieťa spoznáva svet cez svoje zmysly, sú vhodné senzomotorické hračky. Dôležitá je rôznorodosť, farebnosť a, samozrejme, kvalita materiálu, z ktorého sú vyrobené. Do šiestich mesiacov rozvíjajú potenciál dieťaťa hračky, ktoré sa dajú stláčať a cmúľať, ľahké hrkálky, loptičky či zrkadielka.

Tak ako dieťa rastie, rastie aj jeho chuť objavovať a spoznávať svet. To sa prejavuje už od polroka, kedy chce drobec všetko chytiť, ochutnať, vyskúšať. Baví ho vkladať veci do nádoby a potom ich vysýpať. Napodobňuje zvuky a učí sa chodiť. V období okolo jedného roka sú vhodné hračky, ktoré sa dajú stláčať, a také, ktoré rozvíjajú hrubú aj jemnú motoriku. „Veľmi vhodné sú hračky podnecujúce symbolickú hru na ,akožeʽ. Sú to detské napodobeniny bežných predmetov, s ktorými si dieťa pri hre precvičuje to, čo zažíva a vníma vo svojom okolí. Ide o predmety ako fúrik, kosačka, metla, kuchynské náčinie, náradie, figúrky a podobne. Vďaka nim sa vo vývoji posunie zase ďalej,“ hovorí detská psychologička. Zabúdať by sme nemali ani na vkladačkové puzzle či čítanie jednoduchých rozprávok. Také hračky ponúka napríklad hračkárstvo Toyeto, kde sa nájdu hračky pre celú rodinu. Fantázia nekladie žiadne obmedzenia. Avšak platí, že deti nemusia mať hračiek plnú izbu. Naopak. Súčasné deti sú vystavené mnohým podnetom. Keď však chceme niečo urobiť pre rozvoj ich koncentrácie, je dobré nezavaľovať ich podnetmi, ale nechať ich v izbe iba s pár hračkami. To je najlepší tréning pozornosti,“ nabáda Viera Lutherová. Navyše už nemusí nevyhnutne platiť, že auto alebo traktor je vhodný len pre chlapcov a bábika pre dievčatá. Zároveň by mali mať za sebou príbeh, ktorý pomáha deťom tvoriť si správne hodnoty. Kedysi sa dedili z generácie na generáciu a deti k nim mali bližší a vrúcnejší vzťah vďaka tomu, že predtým ich vlastnili ich rodičia, či prarodičia.

read more
Technika

Logistické centrá budúcnosti

Logistické centrum

Manažment logistických a distribučných centier sa za posledné dekády zmenil. Model závislý od manuálnej ľudskej práce a papierovej evidencie dokumentov vystriedal model, kde technológie majú svoje nezastupiteľné miesto aj pri jednoduchých operáciách.

Logistika dnes

Zatiaľ čo rudla na schody a bežný skladník tvorili donedávna v sklade typickú dvojicu, dnes pri návšteve moderných skladov máme pocit, ako by sme sa presunuli do budúcnosti.

Na Slovensku máme menšie sklady, v ktorých dopad nových technológií nepociťujeme. Najmä v priemyselných parkoch však nájdeme aj logistické centrá, kde novinky v technológiách môžeme vidieť pri každej činnosti.

  • Čiastočne autonómne logistické centrá

Tých je momentálne zatiaľ najviac. Ide o pokročilú úroveň v logistike budúcnosti. Ľudskú silu tu stále máme, nájdeme tu však aj autonómne vysokozdvižné vozíky a regálové systémy. Kombinácia senzorov, kamier a softvéru ide ruka v ruke s tou ľudskou, ale človek v tomto systéme je ako podporná zložka.

  • Plne autonómne logistické centrá

Vysoká miera produktivity a minimálna spotreba nepriamych prevádzkových nákladov. To sú znaky centier, kde nájdeme len pár ľudí, ktorí zabezpečujú prevádzku priestorov. Investícia do skladu budúcnosti je dostupná stále len pre pár spoločností.

Aké sú výhody plne autonómnych logistických centier?

  • Signifikantné zníženie nákladov na pracovnú silu
  • Vysoká miera produktivity a efektivity
  • Minimálna miera chybovosti
  • Rýchlosť dodávateľskej siete

Čo nás čaká v budúcnosti?

Hoci dnes v skladoch je rudla na schody a vysokozdvižný vozík bežným vybavením, trend sa postupne mení. Veľká kúpna sila spôsobuje, že požiadavky zákazníkov sú vyššie než kedykoľvek predtým. Tento trend je spôsobený aj rozvojom internetového obchodu a sociálnych sietí a predpokladá sa, že bude pokračovať bez ohľadu na priemysel. Nové technológie preto budú postupne bežnou súčasťou aj menších skladových priestorov.

read more
LifestyleTechnika

Ako si vybrať novú vzduchovku?

Vzduchové zbrane, „ľudovo“ nazývané vzduchovky, sú poľovníkmi využívané na lovenie menších škodcov, napríklad hlodavcov, či vtákov. Taktiež ju mnohí používajú na tréning streľby, keďže tá je so vzduchovkou lacná, nehlučná a nenáročná na priestor. Ako si ale vhodnú vzduchovku vybrať?

Presnosť, dostrel, sila a kaliber

Pri výbere spomedzi moderných vzduchoviek patria medzi najdôležitejšie parametre presnosť a dostrel, ktoré spolu v podstate súvisia. Ako sme už spomenuli v úvode, vzduchovky sú využívané na lov menšej koristi, ktorú je pochopiteľne ťažšie trafiť. Stále si však musíte udržať dostatočnú vzdialenosť, aby ste korisť nevyplašili.

Ďalším dôležitým parametrom je sila zbrane. Je totižto dôležité, aby korisť po zásahu na mieste padla a nerozbehla sa preč s bolestivým zásahom. Sila výstrelu, ktorú vzduchovka vygeneruje, musí byť na toto dostatočná.

So silou súvisí aj kaliber vzduchovky. V súčasnosti sa najviac používajú 4,5 a 5,5 milimetrové kalibre. Logika hovorí, že väčší kaliber sa rovná silnejšiemu zásahu, keďže sa doň prenáša väčšina kinetická energia.

Používanie, váha a cena

Keď si budete kupovať vzduchovku, určite si vyskúšajte aj to ako sa používa (zaisťovanie, zalamovanie, nabíjanie a podobne). Môže sa totiž stať, že niektorý z modelov, ktorý sa vám bude pozdávať, sa bude používať príliš zložito.

Dôležitá je aj váha vzduchovky. Obzvlášť ak sa chystáte korisť stopovať a teda sa veľa nachodíte. Ľahšiu vzduchovku v tom prípade určite oceníte a taktiež je vtedy dôležitá aj možnosť rýchlej prípravy na streľbu.

A na záver tu máme ešte jeden faktor, ktorý je dôležitý pri kúpe čohokoľvek. Áno, je ním cena. Pri stanovení si rozpočtu na nákup vzduchovky nezabudnite aj na ďalšie veci s ňou súvisiace: muníciu, puzdro, pás a taktiež nezaškodí sa poobzerať po nejakom z kvalitných puškohľadov. To všetko sú veci, ktoré musíte do rozpočtu zahrnúť a až potom si určiť, v akej cenovej kategórii budete hľadať vašu novú vzduchovku.

Zdroj obrázka:

Autor: Evgenius1985 / Shutterstock.com

read more
Komerčné článkyTechnika

Problémy s práčkou, ktoré dokážete odstrániť aj bez pomoci

Automatické práčky boli kedysi považované takmer za synonymum kazovosti. Hovoríme však o dobách, keď si ešte len podmaňovali trh a rozhodne to neplatilo o každej práčke. Ale tak nejak všeobecne sa zaužívalo, že práčka je kazový spotrebič.

Vibrácie, či vytekanie vody

Súčasné moderné práčky sú na tom oveľa lepšie. Avšak to neznamená, že nemôže nastať situácia, keď práčka nefunguje tak, ako by mala. Nie vždy to však musí končiť volaním opravára a kupovaním náhradných dielov pre práčku. Sú problémy, s ktorými si môžete poradiť aj svojpomocne. Ako napríklad aj tie nasledovné.

Ak práčka pri praní nadmerne vibruje, či takmer skáče, uistite sa, že stojí naozaj rovno. Jednoducho s ňou skúste pokývať, keď je vypnutá. Ak sa kýve, je potrebné nastaviť nožičky práčky, či využiť gumenú podložku. Mimochodom, ak máte takýto problém hneď od začiatku s novou práčkou, zamyslite sa nad tým, či ste pred jej zapnutím odstránili prepravnú poistku.

Jednou z nočných môr týkajúcich sa problémov s práčkou je vytekanie vody. Obzvlášť ak to bude väčšie množstvo vody a prídete na to až keď vám budú na dvere búchať susedia, ktorí bývajú v byte pod vami. Každopádne, keď vám z práčky vyteká voda, v prvom rade skontrolujte prítokovú aj odtokovú hadicu. Možno je len niektorá z nich zle upevnená a stačí ju pritiahnuť. Môže sa však stať aj to, že niektorá hadica bude poškodená, vtedy logicky treba kúpiť novú.

Nevypúšťa vám práčka vodu? Alebo sa z nej šíri zápach?

Problém s odtokovou hadicou sa môže prejaviť aj tak, že práčka nevypúšťa vodu. To sa deje v prípadoch ak je hadica stlačená, či inak ohnutá. V takomto prípade ju stačí napraviť. Takýto problém môže spôsobiť aj upchaté odtokové sitko. Náprava taktiež nie je zložitá, stačí ho umyť pod tečúcou vodou.

Na záver sa ešte pozrieme na riešenie zápachu z práčky. To síce nie je porucha v technickom zmysle, ale rozhodne nejde o nič príjemné. Prevenciou voči takémuto zápachu je ponechávanie otvorených dvierok po každom praní. Prípadne môžete občas pustiť práčku bez bielizne na vysokú teplotu len s univerzálnym pracím prostriedkom.

Zdroj obrázka:

Autor: Robert Kneschke / Shutterstock.com

read more
Komerčné článkyTechnika

Ďalekohľady dostanú vaše deti do prírody

Nedarí sa vám vaše deti presvedčiť, aby šli von? Odmietajú aj rodinné výlety do prírody? Riešenie je často jednoduché. Vybavte ich do prírody zaujímavými pomôckami. Takou je predovšetkým ďalekohľad.

Deti doslova zasypávame rôznymi hračkami nevalnej kvality, či takými, ktoré ich nebudú baviť dlhodobo. Chcete, aby vaše dieťa chodilo von a našlo si svoje záujmy? Vybavte ho ako výskumníka. Kúpte mu ďalekohľad, lupu, zápisník na zaznamenávanie jeho zážitkov, ktoré pri vonkajších aktivitách zažije. Začne to byť vaše dieťa, ktorá vás bude ťahať von.

Ďalekohľad pre každého člena rodiny

Moderné ďalekohľady toho hodne dokážu. Parádne vybavený super ďalekohľad však býva ťažký a rozmerovo neskladný. V rodine byť môže, ale stačí jeden. Viac si užijete menšie a predovšetkým ľahké modely. Taký nebudete mať problém zavesiť si na krk pri krátkych prechádzkach, či si ho zabaliť do batohu na väčšie výlety. Aby ste si však ďalekohľad užili, je lepšie, ak ho má každý člen výpravy. Len tak vám naozaj nič neutečie.

Ako si vybrať ďalekohľad?

Ďalekohľady sa predávajú ako monokulárne a bikulárne. Turistické ďalekohľady, prípadne tie poľovnícke, ktoré sa hodia taktiež na túlanie sa prírodou, sú bikulárne. Malému dobrodruhovi by sa určite páčil ďalekohľad s nočným videním, ale táto „hračka“ je finančne náročná. Klasické malé vreckové ďalekohľady určite postačia. Okrem špeciálnych ďalekohľadov s nočným videním existujú aj ďalekohľady s diaľkomerom. Aj tie sú však drahé. Špeciálnu kategóriu tvoria monokulárne pozorovacie ďalekohľady.

Užite si prírodu ako na dlani

Vydať sa do prírody len s mobilom, to je nuda. Vybavte sa ďalekohľadom, lupou, tužkou a notesom, do ktorého si po ceste zaznamenáte rôzne zaujímavosti. Skúste ísť podľa klasickej papierovej mapy s buzolou. Nie, nie je to archaické, je to zábavné. A rozhodne si pribaľte ďalekohľad. Kvalitné ďalekohľady ponúka outdoorový e-shop Roy.sk.

read more
Komerčné článkyTechnika

Prečo je betónová žumpa lepšia ako plastová žumpa?

Betónová žumpa je skvelým riešením pre Váš domov, pretože je vyrobená s ohľadom na odolnosť. Betónové žumpy sú mimoriadne odolné a obstoja v skúške času. Ľahko sa tiež inštalujú a udržiavajú. Plastové žumpy sa môžu na prvý pohľad zdať ako atraktívna alternatíva, ale v odolnosti a životnosti nemôžu konkurovať betónu. V tomto sprievodcovi Vám vysvetlíme, prečo sú betónové žumpy vo všetkých smeroch lepšie ako plastové!

Betónové žumpy sú stabilnejšie, pevnejšie a odolnejšie

Vyplýva to z faktu, že je betón silnejšou látkou ako plast. Betón je vyrobený z cementu, piesku, vody a štrku alebo drveného kameňa, zatiaľ čo plast je vyrobený z polyetyléntereftalátu (PET). Hlavný rozdiel je v tom, že betón sa časom pri vystavení vplyvom živlov nerozpadne, zatiaľ čo plast áno. To znamená, že hoci oba typy nádrží môžu byť použité na rôznych miestach, betónové nádrže sú vhodnejšie na miesta, v ktorých budú vystavené prírodným živlom.

Betónové žumpy sú odolné voči zmenám tlaku a nepriaznivým poveternostným podmienkam

Dôležitým dôvodom, prečo sú betónové žumpy Kamal lepšie ako plastové žumpy, je ich odolnosť voči zmenám tlaku a zlým poveternostným podmienkam. Betónové žumpy dokážu odolať intenzívnym zmenám tlaku, ako sú napríklad prudké dažde alebo topiaci sa sneh, bez toho, aby praskli alebo sa zlomili. Plastové žumpy nie sú také pevné, takže sa za rovnakých okolností rozbijú.

Ďalším dôvodom, prečo sú betónové žumpy lepšie ako plastové žumpy je, že vydržia dlhšie ako plastové žumpy. Plastové žumpy sa opotrebúvajú rýchlejšie ako betónové, pretože sú vystavené slnečnému žiareniu, čo spôsobuje ich rýchlejší rozpad ako v prípade ich betónových náprotivkov.

Betónové žumpy sú veľmi bezpečné

Betónové žumpy sú veľmi bezpečné. Sú odolné voči korózii, nehrdzavejú a ani s časom sa nezničia. Vďaka tomu sú ideálne na použitie v domácnostiach, kde ich možno používať desiatky rokov, kým ich bude potrebné vymeniť. Betón má tiež dodatočnú výhodu v tom, že sa dá ľahko opraviť, ak sa rozbije alebo praskne, čo v prípade väčšiny plastov nie je možné.

Betón je tiež lepším izolátorom ako plast. To znamená, že udrží vodu teplejšiu v chladnom období a chladnejšiu v horúcom období, takže sa nemusíte báť, že by teplota vody časom príliš kolísala. To môže pomôcť predĺžiť životnosť Vášho septického systému tým, že zabráni prehriatiu v letných mesiacoch alebo zamrznutiu v zimných mesiacoch.

Betónové žumpy sú šetrné k životnému prostrediu

Betónové žumpy Kamal sú vyrobené z prírodných, recyklovateľných materiálov, ktoré umožňujú prirodzený rozklad nádrže, keď je čas ju vymeniť. Na výrobu a údržbu nevyžadujú žiadne toxické chemikálie a pri ich konštrukcii nie je používaný žiadny druh syntetického materiálu ani produkty na báze ropy.

Plastové septiky na druhej strane používajú rôzne plastové komponenty a lepidlá, ktoré nie sú biologicky odbúrateľné ani obnoviteľné. Po použití sa nerozložia, čo znamená, že sa musia recyklovať alebo poslať na skládku, kde budú stáť stovky rokov, kým sa konečne rozložia na menšie kúsky, ktoré sa dajú znova použiť.

Majú betónové žumpy nejaké nevýhody?

Betónové žumpy majú určité nevýhody. Po prvé, betón je oveľa drahší materiál ako plast, takže za betónovú žumpu vopred zaplatíte viac. Navyše betónové žumpy môžu byť náročné na inštaláciu a údržbu, pretože sú ťažké a ťažko sa s nimi manévruje. Nakoniec, ak žijete v oblasti, kde často dochádza k zamŕzaniu alebo rozmrazovaniu, môžete mať problém udržať betónovú nádrž neporušenú, pretože sa rozširuje a zmršťuje v dôsledku zmien teploty.

foto: freepik.com

read more
Komerčné článkyTechnika

Nadriete sa v záhrade? Uľahčite si to s elektrickými pomocníkmi

Zabudnite pri kosení na káble, či zásoby benzínu

Keď sa povie starostlivosť o záhradu ako prvé si väčšinou ľudia predstavia kosenie trávnika. Áno, je to jedna z pravidelných činností, ktorej sa pri bývaní v rodinnom dome nevyhnete. Ak si však kúpite správnu kosačku, bude táto povinnosť hračkou.

A aká je to správna kosačka? V prípade, že budete kosiť len relatívne menšiu plochu (čo sa týka väčšiny pozemkov), ideálne bude poobzerať sa po moderných aku kosačkách. Načo predsa za sebou ťahať kábel? A benzínová kosačka by vám na menšiu plochu bola zbytočná.

Trávnik však netreba len kosiť, ale musí byť aj dobre zavlažovaný. Aj keď máme zatiaľ celkom sychravú jeseň, nie je také počasie predsa celý rok a ešte určite máte v pamäti letné horúčavy. Ak si chcete zavlažovanie trávnika uľahčiť, môžete si zaobstarať elektrické čerpadlo, ktoré môže čerpať vodu zo suda alebo z nádrže a pripojiť naň zavlažovací systém.

Aj pri nožniciach, či skrutkovači siahnite po elektrickej verzii

Pestujete na svojom pozemku živý plot, či rôzne okrasné kríky, alebo stromy? V takom prípade ich musíte ošetrovať, čiže oriezať, preriezať a podobne. Aby táto činnosť bola čo najefektívnejšia a dosahovali ste pri nej najlepšie výsledky, zaobstarajte si elektrické nožnice.

Na záver spomenieme ešte jedny nástroje, ktoré síce nie sú vyložene určené na použite v záhrade, ale svojou všestrannosťou nájdu využitie prakticky všade. Ide o elektrické skrutkovače, vďaka ktorým si výrazne uľahčíte väčšie množstvo práce.

Zdroj obrázka:

Autor: BOKEH STOCK / Shutterstock.com

read more
Auto & MotoKomerčné článkyTechnika

Ako sa postarať o filter pevných častíc, keď regenerácia už nestačí?

Filter pevných častíc (DPF) dôverne poznajú všetci majitelia modernejších áut s dieselovými motormi. Jeho úlohou je zachytávať pevné častice sadzí, ktoré produkuje dieselový motor pri svojom chode. Samozrejme, produkuje ich aj benzínový motor, ale v násobne menšej miere. Preto je to problém hlavne pri dieselových motoroch.

Regenerácia nesmie byť opakovane zanedbávaná

Je pochopiteľné, že filter pevných častíc sa časom zanesie. Autá vybavené týmto filtrom však majú schopnosť spustiť takzvanú regeneráciu DPF. Počas nej riadiaca jednotka motora upraví jeho chod tak, aby sa zvýšila teplota výfukových plynov na zhruba 650°C.

Častice zachytené vo filtri sa tak vypália. Aby mohla takáto regenerácia DPF prebehnúť, od vodiča je vtedy potrebná plynulá jazda v stredných otáčkach po dobu zhruba 15 minút. Je jasné, že nie vždy je to zo strany vodiča možné.

V prípade, že je regenerácia opakovane nedokončená, či už neúmyselne, alebo aj úmyselne, hrozí úplne zanesenie filtra. To môže mať za následok nielen znemožnenie jeho fungovania, ale aj stratu výkonnosti vozidla, či v extrémnom prípade poškodenie motora.

Z ponúkaných možností si vyberte čistenie certifikovaným prístrojom

Pri úplnom zanesení DPF, keď už je regenerácia nemožná, je preto potrebné podstúpiť účinný repas DPF. Ak by ste si v rôznych servisoch zisťovali, ako takýto repas robia, zistili by ste, že postupy sa rôznia.

Čistenie aditívami, ultrazvukom, či horúcim vzduchom, to všetko sú bežne používané metódy, avšak nie sú príliš vhodné. Minimálne v porovnaní s najideálnejšou metódou, ktorou je čistenie DPF pomocou certifikovaného zariadenia.

Toto zariadenie sa na DPF napojí a vytvorí s ním uzavretý okruh. Tento systém pracuje na báze kvapaliny obohatenej o organické absorbenty emulzií uhľovodíkov. Dosahuje účinnosť až 98% a odstraňuje aj inak neodstrániteľné častice.

Zdroj obrázka:

Autor: Kinek00 / Shutterstock.com

read more
1 2
Page 1 of 2