close

Móda a štýl

Komerčné článkyLifestyleMóda a štýl

Bombera – viete, odkiaľ sa vzala?

V súčasnosti je bombera jeden z najpopulárnejších zvrškov, no len málokto si uvedomuje, akú má bohatú históriu a aká vlastne bola jej cesta do bežných šatníkov. Táto ikona módy patrí k nadčasovým univerzálnym druhom oblečenia a dnes sa spolu pozrieme na jej pôvod. Možno, keď si ju nabudúce budete obliekať, spomeniete si aj na tieto zaujímavosti:

Na začiatku boli letecké bundy

História bombery sa začala písať v letectve. V časoch, keď piloti lietali v kožených bundách vo výškach, bolo teplé oblečenie absolútnou nevyhnutnosťou. Model A-2 s fleecovou podšívkou, dôležitý predok dnešnej bombery, už v tej dobe mal elastické manžety na rukávoch a v páse a pôsobil naozaj vkusne.

Vynález prúdového lietadla umožnil lietadlám lietať v oveľa vyšších nadmorských výškach, kde je samozrejme podstatne chladnejšie a kožená bunda A-2 by v takých podmienkach zvlhla od dažďa, stvrdla a zamrzla. Okrem toho, kabína nového prúdového lietadla mala menej miesta v kabíne, preto piloti potrebovali tenšie, ľahké no teplejšie bundy. Tak sa zrodil model B-15, ktorého často považujeme za priameho potomka bombery. Bavlnené bundy B-15 mali kožušinové goliere a v tej dobe sa už síce nylon používal, no prednostne slúžil na padáky. Po roku 1945 sa už však vo veľkom využíval aj na bombery kvôli nenáročnej údržbe a odolnosti voči vode, plesniam, potu i hmyzu.

Technologický pokrok priniesol v roku 1949 ďalšiu inováciu modelu na ikonickú MA-1. V izolovaných kokpitoch piloti už kožušinový golier nepotrebovali, stačil pletený elastický golier. Práve v tejto dobe pridali i charakteristickú oranžovú podšívku. Viete prečo? Aby bol pilot po otočení bundy naruby v prípade katastrofy lepšie viditeľný. Bunda sa začala vyrábať aj v iných farbách ako v tradičnej tmavomodrej – napríklad počas vojny v Kórei a vo Vietname kvôli lepšiemu maskovaniu v okolí sa šila v zelenej.

Úloha bombery v subkultúrach

Bombera si postupne z letectva našla cestu do uniforiem rôznych subkultúr a odtiaľ sa časom rozšírila do módneho priemyslu. V Európe sa vyskytli bombery v 50. rokoch a medzi prvými si ju ako oficiálnu uniformu vybralo vtedy ešte nerasistické hnutie britských skinheadov ako protipól k drahej móde bohatej vrstvy. Možno trochu ironicky pôsobí, že homosexuálna komunita v Londýne si tiež za svoju uniformu zvolila bomberu, neskôr sa objavila bombera u punkerov. Aj neskôr si bombera udržiavala vysokú popularitu – v grungeovej a alternatívnej vlne 90. rokov a po roku 2000 rozmútila i streetwear vody.

Prečo je dobré mať bomberu v šatníku?

Bombery tu s nami budú stále a výborne sa kombinujú. Rôzne značky si ich osvedčený dizajn z roku 1949 prispôsobujú drobnými detailmi do vlastných verzií, takže v súčasnosti existuje už naozaj pestrá paleta typov bomber vhodných pre širokú škálu ľudí preferujúcich rôzne štýly obliekania. Vďaka svojej funkčnosti, ľahkosti a praktickosti sa z módy nevytratí ani v nasledujúcich desaťročiach. Nájdite si tú svoju za super cenu v internetovom obchode Bolf.

Čítať viac
Móda a štýl

Pripravili ste na leto a dovolenku aj vaše oči?

Slnečné okuliare

Prichádza leto a s ním aj veľa času stráveného vonku na slnku. Každý sa určite teší, že je tu obdobie a vhodné príležitosti nielen na opaľovanie pri vode. Avšak na jednu vec s príchodom nového ročného obdobia nemôžete zabudnúť. Kvalitné slnečné okuliare by mali byť základom vašej výbavy, či idete s kamarátmi do mesta, alebo na dovolenku k moru.

Efekt slnečného žiarenia na oči

Slnečné žiarenie sa skladá zo svetla rôznych vlnových dĺžok. Niektoré z nich ľudské oko zachytáva ako farby, iné zasa vôbec nevidí. To že takéto svetlo nevidíme však neznamená, že na naše oči nevplýva.

Presne tento problém nastáva pri UV žiarení, ktoré je mimo viditeľného spektra, ale má na oko negatívny efekt. Svetlo, ktoré vás dokáže spáliť pri dlhšom pobyte na slnku.

Pokožku ochránite opaľovacím krémom, ale čo oči? UV svetlo pri prechode okom bez ochrany slnečnými okuliarmi zanecháva podobné škody, ako na koži.

Rohovka, sietnica, ale aj šošovka je ním poškodzovaná, čo sa prejaví väčšinou po pár hodinách od pobytu na slnku. Určite si aj vy pamätáte, ako vás v lete večer niekedy svrbeli alebo až boleli oči, boli červené a citlivejšie na svetlo. Presne to je následkom pobytu na slnku bez správnej ochrany očí. A preto potrebujete nielen dizajnovo pekné, ale aj kvalitné slnečné okuliare.

Nenechajte sa prekvapiť polarizáciou svetla

Z fyziky si možno niektorí z vás pamätajú čo je polarizácia. Svetlo sa pohybuje vo vlnách a polarizácia hovorí práve o tom, ako tieto vlny smerujú.

Vertikálne orientované vlny vášmu oku umožňujú vidieť farby, zatiaľ čo horizontálne vlny sa prejavujú ako nepríjemný odlesk. Vo väčšine prípadov ide iba o nepríjemný pocit, ale napríklad pri šoférovaní alebo športoch to môže znamenať aj veľké nebezpečenstvo. Práve s týmto problémom pomôžu polarizačné slnečné okuliare, ktoré do oka prepustia iba vertikálne svetelné vlny.

Ak teda chcete svoje oči ušetriť od zbytočných nepríjemností, stačí si iba vybrať správne slnečné okuliare. Okrem toho, že budú chrániť váš zrak sú aj obľúbeným módnym doplnkom.

Čítať viac