close

V súčasnosti je bombera jeden z najpopulárnejších zvrškov, no len málokto si uvedomuje, akú má bohatú históriu a aká vlastne bola jej cesta do bežných šatníkov. Táto ikona módy patrí k nadčasovým univerzálnym druhom oblečenia a dnes sa spolu pozrieme na jej pôvod. Možno, keď si ju nabudúce budete obliekať, spomeniete si aj na tieto zaujímavosti:

Na začiatku boli letecké bundy

História bombery sa začala písať v letectve. V časoch, keď piloti lietali v kožených bundách vo výškach, bolo teplé oblečenie absolútnou nevyhnutnosťou. Model A-2 s fleecovou podšívkou, dôležitý predok dnešnej bombery, už v tej dobe mal elastické manžety na rukávoch a v páse a pôsobil naozaj vkusne.

Vynález prúdového lietadla umožnil lietadlám lietať v oveľa vyšších nadmorských výškach, kde je samozrejme podstatne chladnejšie a kožená bunda A-2 by v takých podmienkach zvlhla od dažďa, stvrdla a zamrzla. Okrem toho, kabína nového prúdového lietadla mala menej miesta v kabíne, preto piloti potrebovali tenšie, ľahké no teplejšie bundy. Tak sa zrodil model B-15, ktorého často považujeme za priameho potomka bombery. Bavlnené bundy B-15 mali kožušinové goliere a v tej dobe sa už síce nylon používal, no prednostne slúžil na padáky. Po roku 1945 sa už však vo veľkom využíval aj na bombery kvôli nenáročnej údržbe a odolnosti voči vode, plesniam, potu i hmyzu.

Technologický pokrok priniesol v roku 1949 ďalšiu inováciu modelu na ikonickú MA-1. V izolovaných kokpitoch piloti už kožušinový golier nepotrebovali, stačil pletený elastický golier. Práve v tejto dobe pridali i charakteristickú oranžovú podšívku. Viete prečo? Aby bol pilot po otočení bundy naruby v prípade katastrofy lepšie viditeľný. Bunda sa začala vyrábať aj v iných farbách ako v tradičnej tmavomodrej – napríklad počas vojny v Kórei a vo Vietname kvôli lepšiemu maskovaniu v okolí sa šila v zelenej.

Úloha bombery v subkultúrach

Bombera si postupne z letectva našla cestu do uniforiem rôznych subkultúr a odtiaľ sa časom rozšírila do módneho priemyslu. V Európe sa vyskytli bombery v 50. rokoch a medzi prvými si ju ako oficiálnu uniformu vybralo vtedy ešte nerasistické hnutie britských skinheadov ako protipól k drahej móde bohatej vrstvy. Možno trochu ironicky pôsobí, že homosexuálna komunita v Londýne si tiež za svoju uniformu zvolila bomberu, neskôr sa objavila bombera u punkerov. Aj neskôr si bombera udržiavala vysokú popularitu – v grungeovej a alternatívnej vlne 90. rokov a po roku 2000 rozmútila i streetwear vody.

Prečo je dobré mať bomberu v šatníku?

Bombery tu s nami budú stále a výborne sa kombinujú. Rôzne značky si ich osvedčený dizajn z roku 1949 prispôsobujú drobnými detailmi do vlastných verzií, takže v súčasnosti existuje už naozaj pestrá paleta typov bomber vhodných pre širokú škálu ľudí preferujúcich rôzne štýly obliekania. Vďaka svojej funkčnosti, ľahkosti a praktickosti sa z módy nevytratí ani v nasledujúcich desaťročiach. Nájdite si tú svoju za super cenu v internetovom obchode Bolf.