close
Komerčné článkyLifestyle

3 postupy ako si poradiť s farbami

Ako udržať harmóniu farieb vo vašom príbytku? Túto otázku si možno kladie každý z vás, kto zariaďuje a dotvára nový priestor. Pri každom ladení interiéru platia tri základné pravidlá, ktoré vám uľahčia výber farieb, aby do seba krásne zapadli.

Nemenné pomery 60-30-10

Medzi najlepšie pomôcky na zladenie farieb a ich odtieňov patrí pomer dominantnej farby so sekundárnou menej odvážnou farbou a kontrastnou farbou (zastúpenou v najmenšom pomere). Ako správne postupovať? Na výplň stien sa používa dominantná (neutrálna) farba v pomere 60 %. Môžete ju využiť v podobe tapety. Doplnky (napríklad koberec, vankúše) vypĺňajú 30 % priestoru. Kontrastná farba vypĺňa 10 % interiéru a navyše priestor opticky oživí.

Teplé verzus studené farby

Farby a ich odtiene majú moc ovplyvňovať energiu a celkovú vizáž priestoru, v ktorom boli použité. Nie je pravda, že všetky farby sú neutrálne. Priestory by ste mali vyplniť takými farbami, ktoré podčiarkujú danú činnosť v nej. Napríklad, kde prebieha tvorivý proces je nutné zvoliť farby jasnejšie, teda teplé. Zaraďujeme sem žltú, červenú, oranžovú, ktoré sa najčastejšie vyskytujú vo forme doplnkov. Naopak do priestorov, kde potrebujete upokojiť svoju myseľ a odpočinúť si, je vhodné staviť na studené farby, ako napríklad modrá, sivá. Studené farby sú použité hlavne pre záclony.

Farebné koliesko ako ťahák

Pri výbere správnej kombinácie farieb často krát poslúži farebné koliesko. Pomocou neho fantasticky nakombinujete farby vo vyššie spomínanom pomere 60:30:10. Ako to všetko funguje? Určite ste si na ňom všimli odtiene farieb, studených a teplých. Keď sa pozriete lepšie, na koliesku vidíte, že oproti jednej teplej farbe, napr. oranžovej sa nachádza studená modrá farba. Táto konkrétna kombinácia farieb sa neuveriteľne dobre hodí do veľkého priestoru, ktorý má hlavne tlmené farby a vy ich chcete oživiť. S takouto pomôckou to určite hravo zvládnete.