close

Auto & Moto

Auto & MotoKomerčné články

Na čo si dať pozor pri objednávaní náhradných dielov pre vaše auto?

Viac či menej časté kupovanie náhradných dielov k vlastneniu auta jednoducho patrí. A práve kúpe náhradných dielov na auto sa budeme teraz venovať. Podľa čoho je možné nájsť správny diel?

Vyhľadávanie podľa modelu auta nie je vždy presné

Najčastejší postup hľadania náhradných dielov na auto je postupovať podľa modelu auta. Začnete značkou, napríklad Škoda autodiely, následne zadáte ešte model auta, rok výroby a jeho motorizáciu. Potom stačí už len vybrať požadovanú súčiastku a objednať.

Môže sa však stať, že si na základe týchto údajov o vašom vozidle objednáte náhradný diel a nebude pasovať. To môže mať viacero príčin. Niekedy to je len nepozornosť kupujúceho, čo sa stáva hlavne pri stranových dieloch (svetlá, brzdové platničky,…). V takomto prípade si treba dávať pozor aj na správnu stranu montáže. Ľahko sa stane, že z nepozornosti objednáte opačný diel.

Niekedy to však môže byť spôsobené tým, že na váš model auta je viacero typov daného náhradného dielu. Rozdiely vtedy nevznikajú len na úrovni modelu, roku výroby, či motorizácie, ale vzniknúť môžu napríklad aj medzi rôznymi stupňami výbavy.

Čísla, ktoré pomôžu

Dá sa nejako zvýšiť šanca, že sa vám podarí objednať naozaj správne výfukové potrubie, či akýkoľvek iný náhradný diel pre vaše auto? Ale samozrejme, pomôcť vám v tomto prípade môže VIN číslo.

Vyhľadávať náhradné diely podľa VIN čísla vám však žiadny eshop priamo neumožní. Budete im musieť VIN číslo vášho vozidla poslať a oni to hľadanie urobia za vás. Neznie to príliš logicky, ale dôvodom sú autorské práva výrobcov na komerčné použitie. Takéto hľadanie je teda možné len na veľkoobchodnej báze.

Okrem VIN čísla vám môže pomôcť s hľadaním správneho náhradného dielu aj OE číslo z pôvodného dielu. A takto si môžete náhradné diely vyhľadávať aj vy. Len to OE číslo pôvodného dielu musíte poznať.

Zdroj obrázka:

Autor: Alexandr Kazharski / Shutterstock.com

read more
Auto & MotoTechnika

Potrebujete do firmy auto? Prenajmite si ho

Nákup firemných automobilov je pre firmy veľký záväzok. Pritom to ide aj inak. Novodobým hitom je automobily prenajať. Krátkodobo, ale štandardom je predovšetkým praktický dlhodobý prenájom.

Autopožičovňa Trenčín J&D Car je dnes partnerom už pre tridsať firiem v Trenčianskom kraji. Vďaka tomu šetrí firmám náklady a zbavuje ich neriešiteľných a dlhodobých záväzkov. Ak si firma kúpi vlastný vozový park, znamená to investovať taktiež ďalšie financie do jeho správy (personálne aj ďalšie). Z tohoto dôvodu dnes spoločnosti častejšie využívajú operatívny leasing. Ale aj to je pomerne dlhý časový záväzok. Obidve zmienené formy zadováženia si vozového parku dnes preto prekonáva dlhodobý aj krátkodobý firemný prenájom.

Prenájom áut ako služba pre firmy

J&D Car, požičovňa áut Trenčín, ponúka prenájom osobných vozidiel – dlhodobý aj krátkodobý, ale taktiež pick up service formou jednosmerného transferu na letiská. I to je firmami, ale nielen nimi, využívaná služba. Firma sa môže stať vašim firemným partnerom. Nielenže vám prenajme kvalitné automobily, ale taktiež zaistí High End Detailing na automobiloch, ktoré máte vo vlastníctve firmy. Často ide o manažérske automobily. U nich oceníte tepovanie sedadiel a interiéru, leštenie laku a jeho renováciu, vrátane svetlometov, hĺbkové čistenie kožených častí a impregnáciu kože, či ďalšiu profesionálnu starostlivosť o váš automobil.

TIP: J&D Car – to je taktiež požičovňa áut Piešťany

Služby J&D Car sa hodia pre firmy všetkých veľkostí – malé, stredné aj veľké

Služby môžete využívať kedykoľvek, vrátane soboty a nedele. Vozidlá si je tiež možné rezervovať na konkrétny termín. Všetky sú v 100% technickom stave, majú poistenie platné pre celé územie EU, slovenskú diaľničnú známku, asistenčné služby a výbavu pre danú ročnú dobu – predovšetkým správne prezutie. Automobily prechádzajú servisnými prehliadkami a pravidelnými kontrolami. Keďže sa jedná o nové autá, sú bezpečné, spoľahlivé a minimálne poruchové.

read more
Auto & Moto

Nabíjanie automobilov s elektrickým či hybridným pohonom na verejných nabíjačkách je v súčasnosti stále drahé

Asi len málokto z nadšencov elektromobility vie, že prvé elektrické auto nepochádzalo zo žiadnej známej automobilky, ale od nadšencov a bádateľov žijúcich v 19. storočí. Na základe dobových záznamov sa prvý elektromobil vydal na svoju cestu v Holandsku v roku 1835 a jeho vynálezcom bol profesor Sibrandus Stratingh. Po takmer 170 rokoch sme sa posunuli do obdobia, keď by mala elektromobilita zásadným spôsobom zmeniť spôsob nášho života. Uvedomujú si to jednotlivé štáty aj výrobcovia automobilov či dodávatelia infraštruktúry potrebnej na prevádzku elektromobilov. 

Batérie v centre pozornosti

Elektromobilita sa v súčasnosti javí ako nezastaviteľný trend. Takmer všetky významné automobilky už majú alebo v krátkom čase predstavia modely s čisto elektrickým pohonom. Z globálneho hľadiska sme už v súčasnosti svedkami rapídneho znižovania cien batérií, čo výrazne ovplyvňuje aj vývoj a posilňovanie trhového segmentu produktov na uskladňovanie elektrickej energie,“ konštatuje na úvod nášho rozhovoru Ing. Michal Kolimár, riaditeľ Strediska distribúcie energií v spoločnosti PPA Power DS, s. r. o., ktorá patrí do skupiny spoločností PPA CONTROLL. Čím lacnejšie sú batérie, tým efektívnejšie sú projekty zamerané na uskladnenie elektrickej energie a to opäť nahráva ďalšiemu znižovaniu cien batérií. Za posledných päť rokov výrazne klesli ceny lítiových batérií, otvárajú sa nové ložiská lítia a budujú sa nové veľkokapacitné prevádzky na výrobu batérií v USA aj v Číne. Práve od ceny úložísk elektrickej energie bude významným spôsobom závisieť aj rozvoj elektromobility.

Na mnohých výskumných pracoviskách aj univerzitách po celom svete prebieha neustály vývoj v oblasti batérií a zásobníkov elektrickej energie, ktoré sledujú niekoľko cieľov – zrýchliť nabíjanie batérií, zvýšiť nabíjací prúd, znížiť náklady na výrobu batérií a odstrániť niektoré negatívne efekty z hľadiska životného cyklu batérií. Elektromobilita je z tohto hľadiska ani nie tak záležitosťou výrobcov áut alebo ich používateľov, ako skôr výrobcov batérií a vedeckého a výskumného bádania v tejto oblasti. Elektrické auto je podstatne jednoduchšie z hľadiska výroby či údržby. Napriek tomu, že sa v minulom roku skončila na Slovensku štátna podpora pre zvýhodnený nákup vozidiel s elektrickým a hybridným pohonom, M. Kolimár neočakáva pozastavenie trendu nákupu týchto typov vozidiel. „Trend je nezastaviteľný a ak sa nenájdu nejaké zásadné negatíva používaných batérií vo vzťahu k ochrane životného prostredia, tak diskusia môže byť len o tom, koľko elektrických áut bude na cestách jazdiť o päť či desať rokov,“ konštatuje. Ministerstvo hospodárstva SR aktuálne pripravilo ďalší Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike, ktorého definitívnemu schváleniu bude predchádzať vyriešenie takmer päťdesiatich pripomienok v rámci pripomienkového konania. 

Elektromobil ocenia rodiny aj firmy

Automobil s elektrickým alebo hybridným pohonom je v súčasnosti vhodný ako druhé auto v rodine, pre doručovateľov, ktorí jazdia väčšinu svojich trás v rámci mesta, pre firmy, ktoré každý deň najazdia veľa krátkych vzdialeností do 200 km a pod. „Máme veľa zákazníkov medzi výrobcami automobilov lokalizovanými na Slovensku, ktorí majú na dennom poriadku takéto jazdy s cieľom napr. prepraviť nejaký výrobok na testovanie,“ vysvetľuje M. Kolimár. V porovnaní s automobilom so spaľovacím motorom dochádza v takomto prípade k výraznej úspore prevádzkových nákladov. 

Cena nabíjania – aká je pravda?

Nabíjanie automobilov s elektrickým či hybridným pohonom na verejných nabíjačkách je v súčasnosti stále drahé. Napriek tomu, že mala výstavba verejných nabíjacích staníc podporu prostredníctvom viacerých projektov Európskej únie, ceny elektrickej energie zostali na vysokej úrovni. „Nabíjanie na verejných nabíjačkách bude vždy drahšie ako nabíjanie doma. Elektromobilita je typická téma, o ktorej sa medzi ľuďmi šíri veľa mýtov. A preto je dobré dať si tú námahu a vyhľadávať overené fakty,“ upozorňuje M. Kolimár. 

Aká je teda pravda o cenách za nabíjanie? Pri nabíjaní z vlastných zásuviek a nabíjačiek vyjde cena elektriny približne 150 €/MWh. Plné nabitie auta Nissan Leaf, ktoré má vo svojom vozovom parku aj spoločnosť PPA Power DS, stojí cca 6 €. Naproti tomu verejné nabíjačky pri cestách dosahujú cenu aj 450 €/MWh a tu nás nabitie toho istého vozidla stojí 18 €. Pri jazde v meste jednoznačne vyhráva elektromobil nad autom so spaľovacím motorom, keď sa náklady pri elektromobile pohybujú na úrovni len 2,31 €/100 km. Na porovnanie benzínový motor dosahuje v mestskom režime náklady nad 7 €/100 km. Situácia sa však otočí v prípade jazdy po okresných cestách a diaľniciach, kde majú zatiaľ jednoznačne navrch automobily so spaľovacím motorom.

Najlacnejšie nabíjanie je doma alebo vo firme

Spoločnosť PPA Power DS, s. r. o., odporúča a realizuje projekty nabíjania elektromobilov často v lokálnych energetických sieťach a priemyselných parkoch. „Dodávame nabíjacie stanice na domáce použitie, keď sa v porovnaní s nabíjaním elektromobilu z klasickej domovej elektrickej zásuvky čas nabíjania skráti približne na tretinu. Predstavme si napríklad, že rýchlovarná kanvica má odber 2 kW, nabíjanie automobilu zo štandardnej zásuvky v dome ide približne s rovnakým výkonom. Čiže z hľadiska zaťaženia domovej elektroinštalácie nepredstavuje nabíjanie auta žiadnu výraznejšiu záťaž. Pokiaľ chceme auto doma nabiť rýchlejšie, je vhodné použiť domovú nabíjačku, ktorá bude nabíjať s výkonom cca 6 – 6,5 kW, čo je spoločný výkon troch štandardných domácich spotrebičov, napr. práčky, kanvice, fénu,“ vysvetľuje výhody domáceho nabíjania M. Kolimár. Z tohto hľadiska nie je potrebné počítať so žiadnou zásadnou zmenou elektroinštalácie na nabíjanie elektrického automobilu. 

Výhody, ktoré iní neposkytujú

Nákladovo efektívnejšou voľbou pre majiteľov áut s elektrickým alebo hybridným pohonom je teda ich nabíjanie cez domovú alebo firemnú nabíjačku. „Významnou konkurenčnou výhodou našej spoločnosti v oblasti firemných nabíjačiek je zase skutočnosť, že keď vybavíme nejaké parkovacie miesto napr. dvadsiatimi nabíjačkami, tak tie navzájom komunikujú po silových kábloch a kontrolujú zaťaženie siete,“ vyzdvihuje prednosti sofistikovaných riešení spoločnosti PPA Power DS M. Kolimár. Iní dodávatelia nabíjačiek nie sú zároveň prevádzkovatelia energetických sietí. „Vďaka tomu, že je naša spoločnosť prevádzkovateľom distribučných sietí a dodávateľom elektrickej energie, máme prehľad o tom, aký je pomer spotrebovanej elektrickej energie na nabíjanie a celkových nákladov všetkých spoplatnených zložiek elektriny. Naše riešenie umožňuje nabíjanie aj desiatok áut súčasne vďaka tomu, že nabíjacie stanice si medzi sebou odkomunikujú danú situáciu a nastavia nabíjací výkon tak, aby nedošlo k preťaženiu rozvodov nejakej budovy alebo prekročeniu veľkosti odberu (rezervovanej kapacity), za ktorý by bolo nutné zaplatiť po skončení mesiaca pokutu na faktúre za elektrinu.“ 

Výhodou nabíjacích staníc dodávaných spoločnosťou PPA Power DS je teda optimalizácia procesu nabíjania, keď zákazník dostáva informáciu o veľkosti výkonu, ktorým možno aktuálne auto nabíjať. Nabíjacie stanice sú navyše súčasťou inteligentného meracieho systému, ktorý poskytuje prostredníctvom rôznych mobilných aplikácií používateľsky príjemné rozhranie s množstvom praktických informácií. „Treba však povedať, že zákazníka asi nebude až tak zaujímať, či nabíjanie prebieha v plnom alebo polovičnom výkone, podstatné je, že sa jeho automobil bude nabíjať najrýchlejšie, ako to v danej chvíli bude možné,“ konštatuje M. Kolimár. 

Výstavbu nabíjačiek treba zohľadniť už v začiatočnej fáze stavebného projektu

O tom, že výstavba nabíjacích staníc bude na verejných alebo firemných priestoroch napredovať, nemožno pochybovať. „Developerom už dnes odporúčame, aby do projektov výstavby zahrnuli aj inštaláciu nízkonapäťových rozvodov k parkoviskám, kde si budú chcieť v budúcnosti postaviť nabíjacie stanice. Investori už inštalujú na skúšku dve či tri nabíjacie stanice, mnohí chcú však postupne tieto počty rozšíriť na desiatky kusov. Preto je dobré mať na to pripravenú infraštruktúru. Dodatočná inštalácia prívodu elektrickej energie a rozvodov len predražuje takéto projekty,“ upozorňuje M. Kolimár. Spoločnosť PPA Power DS už v súčasnosti spolupracuje na viacerých projektoch výstavby nabíjacích staníc pre rôzne rezidenčné projekty. Typickým príkladom sú garážové státia v bytových domoch alebo v rámci hotelového parkovania. Okrem toho je zaujímavosťou aj možnosť umiestniť nabíjačku do stĺpov verejného osvetlenia, napr. na firemných parkoviskách alebo verejných priestranstvách. 

Tvorcovia neprehliadnuteľných výsledkov

Nedostatok odborných pracovníkov pociťujú aj v PPA Power DS. „Musím však povedať, že viac ako polovica našich zamestnancov pracuje u nás päť a viac rokov, čo hovorí o ich spokojnosti s tým, čo robia,“ vyzdvihuje pozitíva v oblasti ľudských zdrojov M. Kolimár. Každý zamestnanec má šancu pomerne rýchleho kariérneho rastu. Spoločnosť intenzívne spolupracuje na rôznych projektoch aj s akademickými inštitúciami, vnáša do svojich riešení inovácie z hľadiska procesov aj technológií. „Pri budovaní lokálnych distribučných sietí naši pracovníci často rozhodujú o ich podobe a celkovom riešení, čo je tiež pozitívna motivácia, majú veľký priestor na sebarealizáciu a v neposlednom rade vidia hmatateľný výsledok svojej práce.“ Efektívnosť pri tvorbe riešení, ktoré vznikajú v PPA Power DS, sa dosahuje aj vďaka moderným cloudovým technológiám, Google aplikáciám či vyváženému osobnému a pracovnému životu zamestnancov.   

Odborné skúsenosti, komplexná ponuka služieb a realizácia činností pod jednou strechou sú prednosti, ktorými sa PPA Power DS odlišuje v oblasti elektromobility a súvisiacej infraštruktúry od svojej konkurencie. Preto je spoľahlivým a kompetentným partnerom svojich existujúcich aj potenciálnych budúcich zákazníkov. 

read more
Auto & Moto

Ako rozpoznať, že je niečo zle s brzdovým ústrojenstvom vášho auta?

Brzdové ústrojenstvo patrí k tým absolútne najdôležitejším súčastiam každého auta. Samozrejmosťou je, že jeho jednotlivé súčasti podliehajú opotrebovaniu, najmä brzdové platničky, kotúče a kvapalina. Keďže však ich životnosť zásadne závisí od samotnej kvality jednotlivých komponentov a aj štýlu jazdy, potrebu výmeny niektorej z týchto súčastí treba odpozorovať inak.

Ako sa prejavujú opotrebované brzdové platničky?

Začneme brzdovými platničkami. Modernejšie automobily majú na ich opotrebovanie senzory, takže o potrebe ich výmeny vás informuje palubný počítač. Ak takéto senzory v aute nemáte, riadiť sa môžete kovovým komponentom, ktorý býva súčasťou brzdových platničiek. Pri veľkom opotrebovaní platničiek sa tento komponent odhalí a pri brzdení vydáva piskľavý zvuk.

Stopercentnú istotu vám dá vizuálna kontrola platničiek. V závislosti od toho aké máte na aute disky, je možné pomedzi ich lúče vidieť, v akom stave sú platničky. Ak už na nich nie je viac, než 2 – 3 milimetre materiálu, je potrebná ich výmena. Mimochodom, na takúto vizuálnu kontrolu platničiek je dobrý čas aj vždy pri prezúvaní pneumatík.

A čo kotúče a brzdová kvapalina?

Ďalšie dôležité autodiely patriace k brzdovému ústrojenstvu sú pochopiteľne brzdové kotúče. Za znak ich opotrebovania možno považovať hrdzu, ale nie takú, ktorá sa brzdením ľahko zbrúsi, ale už „zažratú“, ktorej sa už takýmto spôsobom nezbavíte.

Podobne ako pri platničkách aj pri kotúčoch sa môžete zamerať na hrúbku. Ak sa hrúbka kotúčov zmenšila o 1 – 2 mm, už sú príliš opotrebované. Aj citeľné trasenie a vibrovanie auta pri brzdení môže byť znakom opotrebovaných brzdových kotúčov.

A čo brzdová kvapalina? Jej degradácia sa prejavuje zhoršeným brzdným účinkom. Ako je to možné? Jednoducho preto, že vekom klesá jej bod varu. Následne sa v nej pri prudšom brzdení tvoria bublinky a stáva sa stlačiteľnou.

Zdroj obrázka:

Autor: Rito Succeed / Shutterstock.com

read more
Auto & MotoCestovanie

Cestujete na dovolenku autom? Poradíme vám ako zvládnuť cestu

Aj keď letecká preprava patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie, sú rodiny, ktoré preferujú cestovanie autom. Je to síce zdĺhavejšie ako lietadlom, ale umožní vám to vidieť viac miest v rámci jednej dovolenky.

Ak ale cestujete na dovolenku vlastným autom, poradíme vám ako zvládnuť cestu.

Pohodlná a pevná obuv pre šoféra

Šoférovanie cestou na dovolenku musí byť bezpečné. Práve preto sa odporúča pohodlná a zároveň dostatočne pevná obuv, v ktorej sa vám noha nepošmykne pri stláčaní pedálov. Žiadne šľapky, žabky a iné podobné topánky. Jedine pevná obuv, v ktorej bude vaša noha stabilná.

Obuv by mala byť zároveň aj dostatočne vzdušná, aby sa vám v nej nohy nepotili a necítili ste sa tak počas cesty nekomfortne.

TIP: panbrada.sk

Pozor na klimatizáciu

Príliš vychladený priestor a teplotné rozdiely medzi interiérom auta a exteriérom môžu spôsobiť problémy s dýchacími cestami. Aj v letných horúčavách sa môže stať, že prechladnete a budete ma nádchu.

Dávajte si pozor a púšťajte si klimatizáciu počas cesty primerane. Ak máte praktické deflektory Heko, striedajte klimatizáciu s prísunom čerstvého vzduchu zvonka. Deflektory, čiže protiprievanové lišty, vám zabezpečia prísun vzduchu zvonku, no zároveň sa vyhnete tomu, aby vás ofúklo.

Odporúčame vám ešte pred dovolenkou dať si skontrolovať a vyčistiť klimatizáciu. Ocenia to nielen alergici, ktorých trápi alergia na prach. Zároveň sa tak vyhnete pokazeniu klimatizácie na dovolenke a cestou z a na dovolenku.

Tekutiny a jedlo vždy pri sebe

Aby ste zvládli cestu bez problémov, majte pri sebe tekutiny a jedlo. Počas vysokých horúčav je nutné dopĺňať tekutiny, aj keď sa nachádzate v aute. Môže sa stať, že sa dostanete do kolóny a ostanete v nej stáť hodiny, preto sú jedlo a tekutiny v aute nutnosťou.

Odporúčame skôr ľahšie jedlo a nič takého, čo by sa mohlo pokaziť.

Batožinu dávajte do kufra. Ideálne, ak nemáte, kúpte si pred dovolenkou vaničky do kufra, ktoré zabránia presúvaniu batožiny počas jazdy a zároveň chránia čalúnenie kufra pred znečistením.

Vaničky do kufra vyberajte vždy podľa značky, modelu a ideálne aj ročníka auta.

Zdroj obrázka:

Autor: gstockstudio / Stock.adobe.com

read more
Auto & Moto

Museli ste pri kúpe nového auta šetriť na výkonnostnej verzii? Dá sa to dobehnúť

Ak patríte k väčšine ľudí, kúpa nového auta je pre vás významnou investíciou, minimálne z hľadiska jeho ceny. A rovnako tak väčšina ľudí musí robiť pri kúpe nového auta určité kompromisy, aby sa zmestila do svojho rozpočtu.

Spravte zo svojho auta výkonnostne vyššiu verziu

Spomínané kompromisy môžu byť o značke auta, konkrétom modeli, stupni výbavy, či o motore, resp. výkonnostnom variante. A zatiaľ čo so značkou, modelom a stupňom výbavy po kúpe nič nespravíte (pokiaľ si nebudete opäť kupovať nové auto), s tým výkonom by sa predsa len dalo niečo robiť.

Ako na to? No predsa pomocou účinného chiptuningu. Ak patríte k automobilovým nadšencom, zrejme viete, o čo ide, ale ak vám tento pojem nie je úplne zrejmý, tak sa vám ho pokúsime v krátkosti objasniť.

Chiptuning si poradí s kompromismi vašej riadiacej jednotky

Motor vášho auta je riadený riadiacou jednotkou (ECU). V podstate ide o taký malý počítač, ktorý v reálnom čase spracúva množstvo signálov z motora. Tie potom na základe nastavení v softvéri vyhodnocuje a riadi nimi funkcie motora ako napríklad vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok a plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií.

Chiptuning je optimalizáciou parametrov a softvéru riadiacej jednotky motora. Takýmto spôsobom je možné jednak zvýšiť výkon a krútiaci moment motora, ale taktiež napríklad znížiť spotrebu. Samozrejme, na dobrý chiptuning je potrebné určité know-how, ale keď si svoje auto zveríte profesionálom, vo výsledku vás zaručene prekvapí, čo všetko sa vo vašom motore ešte skrývalo.

Možno sa pýtate, prečo výrobcovia nenastavia riadiace jednotky už sériovo tak, aby dokázali schopnosti motora využívať vo väčšej miere. Dôvodom je, že vplyvom rôznych faktorov, napríklad rozdielnej kvalite paliva naprieč krajinami, poistným trendom atď., je vývoj riadiacej jednotky vždy o kompromisoch. A chiptuning vás týchto kompromisov zbaví.

Zdroj obrázka:

Autor: Петр Смагин / Stock.adobe.com

read more
Auto & MotoKomerčné články

Modely automobilov: oplatí sa ich zakúpiť?

Patríte medzi ľudí, ktorí obľubujú formulu 1, automobily alebo motorky? V to nepripadá neváhajte navštíviť tibormodel. Ide o eshop, ktorý prináša širokú ponuku modelov rôzneho druhu. Rozhodne ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

Či už premýšľate nad rozšírením vlastnej zbierky modelov, poprípade chcete svojich blízkych potešiť originálnym darčekom, máme pre vás skvelý tip. Modely formule v mierke 1:18 sú ideálnym riešením. Tieto produkty sú mimoriadne obľúbené medzi mnohými nadšencami automobilov. Ich cena môže byt o čo si vyššia, no dôvod spočíva v kvalite prevedenia a precízneho spracovania produktov tohto typu.

Veľký výber rozmerov

Ak by ste si mysleli, že rozhodovať sa budete len medzi pár modelmi ste na omyle. V ponuke totiž nájdete napríklad aj figuríny. Obľúbený je model schumacher 2020, ktorý stvárňuje postavičku jazdca formule 1. Na výber máte vždy niekoľko rozmerov, a to aj čo sa týka modelov automobilov, ale aj spomínaných figurín. Rozjasnite svoju zbierku o nové postavičky a dokúpte k ním aj modely automobilov.

Kvalita je samozrejmosťou

Eshop Tibormodel.com je známy dlhoročnou praxou v oblasti výroby modelov automobilov, motoriek, formule 1 a jednotlivých postavičiek. Pri výrobe sú použité len kvalitné produkty. Vďaka tomu je zaručená dlhá životnosť týchto modelov. Preto ide o investíciu, ktorá sa oplatí z viacerých hľadísk.

Tip na darček pre blízkych

Ak zrovna vy nepatríte medzi milovníkov automobilov, vaši blízki možno áno. Pred kúpou darčekov pre nich si to najskôr dobre premyslite a informujte sa u nich. Ak sa preukáže, že obľubujú automobily, mali by ste im zakúpiť modely tohto druhu alebo figuríny jazdcov formule 1. Rozhodne ich týmto darčekom potešíme, o tom niet pochýb. Ide totiž o originálny darček, ktorý si vaši blízki zamilujú. Zabudnuté tak na klasiku a vyberte si z týchto kvalitných modelov aj vy.

read more
Auto & MotoKomerčné článkyTechnika

Ako sa postarať o filter pevných častíc, keď regenerácia už nestačí?

Filter pevných častíc (DPF) dôverne poznajú všetci majitelia modernejších áut s dieselovými motormi. Jeho úlohou je zachytávať pevné častice sadzí, ktoré produkuje dieselový motor pri svojom chode. Samozrejme, produkuje ich aj benzínový motor, ale v násobne menšej miere. Preto je to problém hlavne pri dieselových motoroch.

Regenerácia nesmie byť opakovane zanedbávaná

Je pochopiteľné, že filter pevných častíc sa časom zanesie. Autá vybavené týmto filtrom však majú schopnosť spustiť takzvanú regeneráciu DPF. Počas nej riadiaca jednotka motora upraví jeho chod tak, aby sa zvýšila teplota výfukových plynov na zhruba 650°C.

Častice zachytené vo filtri sa tak vypália. Aby mohla takáto regenerácia DPF prebehnúť, od vodiča je vtedy potrebná plynulá jazda v stredných otáčkach po dobu zhruba 15 minút. Je jasné, že nie vždy je to zo strany vodiča možné.

V prípade, že je regenerácia opakovane nedokončená, či už neúmyselne, alebo aj úmyselne, hrozí úplne zanesenie filtra. To môže mať za následok nielen znemožnenie jeho fungovania, ale aj stratu výkonnosti vozidla, či v extrémnom prípade poškodenie motora.

Z ponúkaných možností si vyberte čistenie certifikovaným prístrojom

Pri úplnom zanesení DPF, keď už je regenerácia nemožná, je preto potrebné podstúpiť účinný repas DPF. Ak by ste si v rôznych servisoch zisťovali, ako takýto repas robia, zistili by ste, že postupy sa rôznia.

Čistenie aditívami, ultrazvukom, či horúcim vzduchom, to všetko sú bežne používané metódy, avšak nie sú príliš vhodné. Minimálne v porovnaní s najideálnejšou metódou, ktorou je čistenie DPF pomocou certifikovaného zariadenia.

Toto zariadenie sa na DPF napojí a vytvorí s ním uzavretý okruh. Tento systém pracuje na báze kvapaliny obohatenej o organické absorbenty emulzií uhľovodíkov. Dosahuje účinnosť až 98% a odstraňuje aj inak neodstrániteľné častice.

Zdroj obrázka:

Autor: Kinek00 / Shutterstock.com

read more