close
Auto & Moto

Museli ste pri kúpe nového auta šetriť na výkonnostnej verzii? Dá sa to dobehnúť

Ak patríte k väčšine ľudí, kúpa nového auta je pre vás významnou investíciou, minimálne z hľadiska jeho ceny. A rovnako tak väčšina ľudí musí robiť pri kúpe nového auta určité kompromisy, aby sa zmestila do svojho rozpočtu.

Spravte zo svojho auta výkonnostne vyššiu verziu

Spomínané kompromisy môžu byť o značke auta, konkrétom modeli, stupni výbavy, či o motore, resp. výkonnostnom variante. A zatiaľ čo so značkou, modelom a stupňom výbavy po kúpe nič nespravíte (pokiaľ si nebudete opäť kupovať nové auto), s tým výkonom by sa predsa len dalo niečo robiť.

Ako na to? No predsa pomocou účinného chiptuningu. Ak patríte k automobilovým nadšencom, zrejme viete, o čo ide, ale ak vám tento pojem nie je úplne zrejmý, tak sa vám ho pokúsime v krátkosti objasniť.

Chiptuning si poradí s kompromismi vašej riadiacej jednotky

Motor vášho auta je riadený riadiacou jednotkou (ECU). V podstate ide o taký malý počítač, ktorý v reálnom čase spracúva množstvo signálov z motora. Tie potom na základe nastavení v softvéri vyhodnocuje a riadi nimi funkcie motora ako napríklad vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok a plniaceho tlaku, lambda reguláciu, či kontrolu emisií.

Chiptuning je optimalizáciou parametrov a softvéru riadiacej jednotky motora. Takýmto spôsobom je možné jednak zvýšiť výkon a krútiaci moment motora, ale taktiež napríklad znížiť spotrebu. Samozrejme, na dobrý chiptuning je potrebné určité know-how, ale keď si svoje auto zveríte profesionálom, vo výsledku vás zaručene prekvapí, čo všetko sa vo vašom motore ešte skrývalo.

Možno sa pýtate, prečo výrobcovia nenastavia riadiace jednotky už sériovo tak, aby dokázali schopnosti motora využívať vo väčšej miere. Dôvodom je, že vplyvom rôznych faktorov, napríklad rozdielnej kvalite paliva naprieč krajinami, poistným trendom atď., je vývoj riadiacej jednotky vždy o kompromisoch. A chiptuning vás týchto kompromisov zbaví.

Zdroj obrázka:

Autor: Петр Смагин / Stock.adobe.com