close

Cestovanie

Auto & MotoCestovanie

Cestujete na dovolenku autom? Poradíme vám ako zvládnuť cestu

Aj keď letecká preprava patrí dlhodobo medzi najobľúbenejšie, sú rodiny, ktoré preferujú cestovanie autom. Je to síce zdĺhavejšie ako lietadlom, ale umožní vám to vidieť viac miest v rámci jednej dovolenky.

Ak ale cestujete na dovolenku vlastným autom, poradíme vám ako zvládnuť cestu.

Pohodlná a pevná obuv pre šoféra

Šoférovanie cestou na dovolenku musí byť bezpečné. Práve preto sa odporúča pohodlná a zároveň dostatočne pevná obuv, v ktorej sa vám noha nepošmykne pri stláčaní pedálov. Žiadne šľapky, žabky a iné podobné topánky. Jedine pevná obuv, v ktorej bude vaša noha stabilná.

Obuv by mala byť zároveň aj dostatočne vzdušná, aby sa vám v nej nohy nepotili a necítili ste sa tak počas cesty nekomfortne.

TIP: panbrada.sk

Pozor na klimatizáciu

Príliš vychladený priestor a teplotné rozdiely medzi interiérom auta a exteriérom môžu spôsobiť problémy s dýchacími cestami. Aj v letných horúčavách sa môže stať, že prechladnete a budete ma nádchu.

Dávajte si pozor a púšťajte si klimatizáciu počas cesty primerane. Ak máte praktické deflektory Heko, striedajte klimatizáciu s prísunom čerstvého vzduchu zvonka. Deflektory, čiže protiprievanové lišty, vám zabezpečia prísun vzduchu zvonku, no zároveň sa vyhnete tomu, aby vás ofúklo.

Odporúčame vám ešte pred dovolenkou dať si skontrolovať a vyčistiť klimatizáciu. Ocenia to nielen alergici, ktorých trápi alergia na prach. Zároveň sa tak vyhnete pokazeniu klimatizácie na dovolenke a cestou z a na dovolenku.

Tekutiny a jedlo vždy pri sebe

Aby ste zvládli cestu bez problémov, majte pri sebe tekutiny a jedlo. Počas vysokých horúčav je nutné dopĺňať tekutiny, aj keď sa nachádzate v aute. Môže sa stať, že sa dostanete do kolóny a ostanete v nej stáť hodiny, preto sú jedlo a tekutiny v aute nutnosťou.

Odporúčame skôr ľahšie jedlo a nič takého, čo by sa mohlo pokaziť.

Batožinu dávajte do kufra. Ideálne, ak nemáte, kúpte si pred dovolenkou vaničky do kufra, ktoré zabránia presúvaniu batožiny počas jazdy a zároveň chránia čalúnenie kufra pred znečistením.

Vaničky do kufra vyberajte vždy podľa značky, modelu a ideálne aj ročníka auta.

Zdroj obrázka:

Autor: gstockstudio / Stock.adobe.com

read more