close

Zdravie

LifestyleZdravie

5 tipov na podporu imunitného systému: Týchto sa určite držte!

Imunitný systém je u každého človeka veľmi špecifický. Práve preto by ste sa oňho mali aj dôkladne starať. V súčasnej dobe existuje viacero tipov, ktoré by vám s podporou obranyschopnosti organizmu mohli pomôcť. Preto vám prinášame niekoľko z nich, ktoré sú skutočne veľmi efektívne.

Na internete nájdete viacero tipov, ktoré slúžia na podporu imunitného systému. Nie všetky sú však tak účinné, ako sa o nich hovorí. Práve preto vám prinášame 5 efektívnych tipov, ktoré vám s podporou obranyschopnosti organizmu zaručene pomôžu.

Výživové doplnky

Výborným riešením na podporu imunitného systému sú výživové doplnky. Také, ktoré sú priamo určené na podporu imunitného systému. Skvelým riešením je napríklad produkt s názvom Reishi od výrobcu Naturvita. Tento prípravok je skombinovaný aj s vitamínom C, ktorý slúži na podporu obranyschopnosti organizmu.

Jedzte zdravo

Nie nadarmo sa hovorí, že jesť zdravo sa oplatí. Preto by ste mali konzumovať čo najvýživnejšie jedlá, ktoré sú plné vitamínov, minerálov a živín. Vyhýbajte sa mastným a ťažkým jedlám.

Hýbte sa pravidelne

Každý deň by ste mali ísť aspoň na prechádzku do prírody. Hýbať by ste sa pre posilnenie imunitného systému mali pravidelne. Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví. Môže ísť o plávanie, bicyklovanie alebo beh. Tieto športy sú pre posilnenie imunity najlepšie.

Lekárske prehliadky

Určite by ste nemali podceniť ani lekárske prehliadky. Lekár vám môže vždy odobrať preventívne krv a vďaka výsledkom tak môžete zistiť, či je vaše zdravie v poriadku. Preto sa snažte o nepodcenenie preventívnych prehliadok.

Psychická pohoda

V neposlednom rade je pre posilnenie imunity dôležitá psychická pohoda. Vyskúšajte preto meditačné a relaxačné cvičenia, ktoré vám k dosiahnutiu vytúženej pohody pomôžu. Vykonávajte ich ideálne pravidelne.

read more
Komerčné článkyZdravie

Funkčná manuálna medicína: Kľúč k obnove pohyblivej rovnováhy tela

Každý človek si počas svojho života prejde obdobiami, keď telo neposlúcha tak, ako by malo. A či už ide o následky športového zranenia, chronickú bolesť alebo komplikácie po operácii, funkčná manuálna medicína môže byť tým správnym riešením.

Prečo je funkčná medicína dôležitá?

Funkčná medicína je odvetvie medicíny zamerané na liečbu pohybových dysfunkcií tela. Vďaka špecifickým technikám a prístupom sa snaží nájsť príčinu problému a nie len liečiť jeho symptómy. Týmto spôsobom sa dosahuje trvalejšie a udržateľnejšie uzdravenie pacienta.

Ako to funguje v praxi?

V rehabilitačnom centre, ako je AF Rehab, sa tento prístup uplatňuje systematicky. Lekári a terapeuti sa zameriavajú na komplexné vyšetrenie pacienta, aby identifikovali príčiny jeho problémov. Často môže ísť o kombináciu viacerých faktorov, vrátane oslabených svalov, obmedzeného rozsahu pohybu alebo nesprávnej biomechaniky tela.

Po dôkladnom vyhodnotení nasleduje individuálny terapeutický plán, ktorý môže zahŕňať rôzne techniky, vrátane manuálnych terapií, cvičení alebo aplikácie rôznych pomôcok. Cieľom je obnoviť rovnováhu tela a dosiahnuť, aby pacient mohol opäť fungovať bez bolesti a obmedzení.

Výhody spolupráce s odborným centrom

Spolupráca s rehabilitačným centrom, ktoré sa špecializuje na funkčnú manuálnu medicínu, prináša pacientom mnoho výhod. Okrem individuálneho prístupu a komplexného vyšetrenia je to aj možnosť využitia najnovších terapeutických techník a metód. A nielen to, pacienti získavajú aj podporu a rady, ako udržať svoje telo v optimálnom stave aj po ukončení terapie.

Obnovenie pohyblivej harmónie

Funkčná manuálna medicína je nielen o liečbe a rehabilitácii. Je to aj o hľadaní rovnováhy, o pochopení tela a o učení sa, ako sa s ním správne zaobchádzať. Vďaka centram ako AF Rehab môžeme nájsť spôsob, ako žiť aktívny a plnohodnotný život bez obmedzení.

Pohyb bez bolesti je na dosah

Nech už nás trápi akýkoľvek pohybový problém, funkčná manuálna medicína nám ponúka cestu k obnove. Je to prístup, ktorý nás naučí lepšie rozumieť nášmu telu a nájsť spôsob, ako žiť v pohyblivej harmónii.

read more
Zdravie

Venujte koži počas leta väčšiu pozornosť

Ochrana kože

Sezóna opaľovania je v plnom prúde a práve kvôli uvoľnenej atmosfére a minimu oblečenia chceme vyzerať čo najlepšie. Iste, opálenie je sexy, ale nie v prípade, ak naša pokožka chytí červenú farbu ako za normálnych okolností vídame na semafore. Ako sa správne starať o svoje telo a užívať si slnkom zaliate dni, aby sme neskončili s úpalom a nepekným začervenaním?

Prevencia a správna starostlivosť

Základom je uvedomiť si, že spáliť sa môžeme, aj keď sa účelne neopaľujeme. Počas víkendovej prechádzky v krátkom rukáve je naša pokožka vystavená slneniu rovnako ako v prípade opaľovania. Vhodné je preventívne sa natierať krémom s ochranným faktorom, ak vieme, že sa budeme dlhšie pohybovať na slnku. Platí, že čím svetlejší fototyp pokožky máme, tým silnejší ochranný faktor opaľovacích krémov by sme mali používať.

Ideálna je najmä biokozmetika, nakoľko bežné krémy a spreje obsahujú množstvo chemikálii, ktoré sa po vstrebaní dostávajú priamo do krvného obehu. Zabúdať by sme nemali ani na pery, ktoré môžu v dôsledku vysokých teplôt popraskať. Dokonca hrozia aj tvorby oparov, preto je vhodné používať balzamy s ochranným faktorom aj na ne.

Správne potraviny

Málokto tuší, že ako prevencia a zároveň pomôcka odolnosti nášho organizmu pred spálením slúžia aj potraviny. Je vedecky dokázané, že dostatočný prísun antioxidantov v jedle zabraňuje tomuto nepríjemnému následku nadmerného slnenia. Preto je vhodné konzumovať veľa ovocia a zeleniny ako goji, mrkva, kapusta, brokolica, brusnice, maliny, či melón, ktorý je zároveň vhodným zdrojom hydratácie organizmu. Výborným pomocníkom je aj zelený čaj alebo matcha, ktorý zabezpečí aj dostatočný pitný režim.

Biokozmetika ako správna voľba

Ešte donedávna sa o škodlivosti chemikálií v opaľovacích prípravkoch veľa nehovorilo. A aj dnes zostáva táto téma stále v úzadí. Našťastie existuje množstvo alternatív v podobe čím ďalej tým viac populárnej biokozmetiky, ktorá dokáže telo ochrániť rovnako efektívne ako jej populárnejšia konkurencia a bez zbytočnej chemickej záťaže. Pokožku treba dostatočne hydratovať. Biokozmetika obsahuje plnohodnotné čisté rastlinné výťažky a oleje, ktoré ju dokonale vyživujú a hydratujú. UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie pokožky, preto je dôležité používanie BIO opaľovacej kozmetiky s ochranným faktorom počas bežného dňa, a to aspoň pleťové krémy so SPF 30. Napríklad BIO kozmetika ALGA MARIS z konceptu Bior ponúka i tónovacie pleťové krémy s faktorom SPF 30, ktoré ocenia najmä dámy, ktoré chcú v práci vyzerať upravene a zakryť drobné nedokonalosti pleti.

read more
Zdravie

Hľadáte prípravok na posilnenie imunity a utlmenie efektu chemoterapie?

Prípravok na posilnenie imunity

Rastlina, ktorá je na našom území známa aj ako Mačací pazúr, pochádza z pohoria Andy kde o jej pozitívnych účinkoch na zdravie vedeli už Inkovia. Je to rastlina pripomínajúca liany, ktorá sa drobnými výhonkami prichytáva na svoje okolie. Práve podľa týchto výhonkov je pomenovaná. Liečivé látky sú uložené hlavne v kôre, ktorá sa suší, drví a následne používa napríklad na prípravu čaju alebo sa pridáva do tabliet.

Má množstvo pozitívnych účinkov, o ktorých si teraz v skratke niečo povieme a možno sa rozhodnete tento prírodný produkt a výživový doplnok zaradiť do svojej životosprávy aj vy.

Zdraví indiáni

Pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky objavili liečivé účinky tejto rastliny vďaka tomu, že ju začali žuť. Takto z nej prijímali zdraviu prospešné látky, ktoré sa neskôr prejavovali na ich celkovom zdravotnom stave.

Pri osídľovaní ich územia si prisťahovalci všimli, že domorodci nepoznajú choroby a o rakovine ani len netušili. Kvôli tomu sa táto rastlina poslala na vedecké výskumy, ktoré preukázali jej liečivé účinky. Vďaka tomu ich dnes môžeme využívať vo forme výživových doplnkov v dokonale spracovanej a čistej forme.

Ako vám pomôže Vilcacora?

Najčastejšie ľudia užívajú tablety s obsahom tejto rastliny ako prevenciu proti chorobám. Jej účinky dokážu posilniť imunitu, čo pomáha najmä ľuďom, ktorí bývajú často chorí. Ďalší a možno oveľa dôležitejší účinok pomáha onkologickým pacientom po celom svete.

Keďže VILCACORA obsahuje látku izopteropodín – posilňujúcu imunitu a vzácne alkaloidy, dokáže utlmiť efekt chemoterapie na organizmus. To je veľkým pozitívom, keďže to ľuďom s rakovinou môže život výrazne spríjemniť.

Tiež nájdete medzi jej účinkami zlepšenie kožných problémov – ako je akné, udržiavanie zdravého kardiovaskulárneho systému, ale aj pomoc pri ochoreniach dýchacích ciest.

Ak teda chcete Mačací pazúr vyskúšať, nemusíte ho žuť ani vyhľadávať v prírode, stačí zájsť na e-shop a kúpiť si jedno balenie tabliet, ktoré v sebe obsahujú sušenú mletú vnútornú kôru Vilcacora a plnidlá sorbifol, stearan, fosforečnan vápenatý a mikrokyštalickú celulózu.

Najpraktickejší spôsob užívania, ktorý sa dá spestriť aj prípravou čaju z tejto vzácnej rastliny. Vilcacora nemá evidované žiadne vedľajšie účinky, takže sa nemusíte báť jej užívania.

Vždy si ale pozorne prečítajte príbaľový leták a všetky informácie v ňom preštudujte. Ide o voľnopredajný výživový doplnok, ktorý vám výrobca odporúča užívať v množstve maximálne 3 tablety denne. Nie je určený tehotným a dojčiacim ženám, deťom a rovnako ani ľudom po transplantácii.

read more
Zdravie

Nemôžem si spomenúť, ako zlepšiť pamäť

Strata pamäte

Neustále hľadáte kľúče od auta? Zabudli ste nákup, peňaženku alebo meno nového priateľa či kolegu? Nie ste jediní. Z času na čas nám jednoducho z hlavy niektoré nepotrebné veci „vypadnú“. Horšie to už ale môže byť v prípade, ak je strata pamäte dlhodobejšia a v situáciách, v ktorých si to nemôžeme dovoliť.

Dá sa to zmeniť? Určite áno. Ľudský mozog má úžasnú schopnosť sa aktuálnym podmienkam prispôsobiť. To znamená, že aj vo vyššom veku sa dajú niektoré jeho funkcie vylepšiť a optimalizovať do normálnej hladiny. S riadnou a správnou stimuláciou si dokáže váš mozog vytvoriť nové nervové cesty a meniť existujúce spojenia. Predstavíme vám niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť.

Zostaňte duševne aktívny

Nielen naše telo, ale aj mozog potrebuje trochu aktivity. A práve mentálne stimulačné akcie pomáhajú udržať náš mozog v dobrom stave a zabrániť aj strate pamäte. Zapamätajte si, čím viac trénujete svoj mozog, tým lepšie budete môcť spracovať a zapamätať si rôzne informácie.

Dobrými mozgovými cvičeniami sú krížovky, hlavolamy, puzzle, ale aj hudobný nástroj či dobrovoľné členstvo v záujmovom krúžku.

Komunikácia je všeliek na všetky problémy

V samote sa človek dobrovoľne ničí a stráca. Mnohé výskumy, ale aj váš osobný život vám už určite neraz potvrdili, že dobré priateľstvo a silný systém podpory sú dôležité nielen pre emocionálne zdravie, ale aj váš mozog.

Sociálna interakcia pomáha predchádzať depresii a stresu, ktorý k strate pamäte určite prispieva. Stretnutia s rodinou a priateľmi to môžu všetko veľmi jednoducho vyriešiť!

Smejte sa

Ak ste niekedy počuli, že smiech je najlepší liek na všetky problémy, určite to nie je žiadna lacná fráza, s ktorou chcete niekomu zlepšiť náladu. Je dobrý pre celé telo, mozog a pamäť. Na rozdiel od iných emocionálnych reakcií, ktoré sú obmedzené len na určitú časť mozgu, smiech ich ovplyvňuje niekoľkonásobne viac. Smiech jednoducho pomáha ľuďom myslieť širšie a komunikovať slobodnejšie.

Ďalším najlepším asistentom v zlepšovaní pamäte je jedlo

Ak hovoríme o tom, že telo potrebuje energiu, nesmieme vynechať z toho ani mozog. Pravdepodobne už viete, že strava zložená z ovocia, zeleniny, vlákniny a zdravých tukov je najlepšia.

Pre mozog a nakoniec aj celé telo sú to špeciálne omega 3 mastné kyseliny, ich výborným zdrojom sú ryby a morské plody, ak ich moc ale nemusíte, skúste orechy, ľanové semiačka, strukoviny alebo sóju.

Aj zelený čaj obsahuje polyfenoly, silné antioxidanty, ktoré chránia pred voľnými radikálmi, inak poškodzujúcimi mozgové bunky.

Doprajte si spánok

Spánok je dôležitý tiež. Oveľa viac by ste si ale mali dať pozor na jeho množstvo. Pravdou je, že viac ako 95 % dospelých naň potrebuje 7 až 9 hodín. Realita je ale iná, pretože tento čas sa kráti aj o chvíle strávené v práci, s priateľmi a rodinou. Nikdy to však nepodceňujte, pretože v stávke je váš mozog.

Spánok je nevyhnutný pre konsolidáciu pamäte, pričom kľúčové aktivity na zlepšenie pamäte prebiehajú v najhlbších fázach spánku.

Nezanedbávajte ani liečbu chronických ochorení, mnohé z nich sa podpisujú na znižovaní kvality pamäte vo veľkej miere. Ak by to aj napriek všetkej snahe v niektorých situáciách ale nefungovalo, môžete sa poistiť mobilnou aplikáciou a kalendárom, ktorý máte synchronizovaný s celým mobilom, vďaka čomu máte prehľad o všetkých dôležitých veciach.

read more
LifestyleZdravie

Energia do hrsti, ktorá vám vydrží celý deň

Plní energie a elánu po šálke kávy dokážeme urobiť aj niekoľko vecí naraz. Neustále sa ale dopovať  kofeínom a strácať čas prípravou kávy si ale všetci dovoliť nemôžu. Náhrada v podobe sladených nápojov s vysokým obsahom cukru a taurínu či iných látok nášmu telu neprospieva. Chcelo by to niečo jednoduchšie a rovnako účinné ako jedna šálka lahodnej kávy. 

Niečo, čo nebude plné chémie, obalené sladidlami a doplnené množstvom ďalších zbytočných aróm a látok, ktoré pri prechode našim tráviacim traktom spôsobujú vnútorným orgánom nepríjemné prekvapenia a šoky. 

Čistý kofeín vo forme tabletky

Nedokážete si predstaviť vaše ráno bez pôsobivého podielu čerstvo uvarenej kávy a preberiete sa až po šálke osviežujúceho espressa? Za všetko môže kofeín, ktorého optimálnu dennú dávku vám doplní aj KOFEX.

Celé balenie obsahuje 80 kusov tabliet, jedna s obsahom 40 mg čistého kofeínu, pre lepší účinok doplnená guaranovým extraktom (10 mg). Tento zázrak vám bude po ruke vždy a všade. Ani tu  vám ale neodporúčame prekročiť optimálne denné dávky (5 tbl.).

Výhodou tohto doplnku stravy je, že vďaka nemu získate potrebnú dávku energie, a nikto pritom nemusí vedieť, že ste vášnivým „kávičkárom“ zdravo závislým na kofeíne. Za prijateľnú cenu tak získate zdravú energiu do hrsti, ktorá vám vydrží naozaj dlho. 

K celému komfortu prispieva aj fakt, že si tento produkt môžete objednať z pohodlia domova a cez e-shop s obrovským množstvom podobných alebo ešte lepších prírodných produktov. V malej fľaštičke, ktorú zmestíte do tašky alebo vrecka na bunde, bude vaša chuť na kávu v akomkoľvek čase uspokojená.

Prečo sa nebáť kofeínu?

Kofeín je purínový alkaloid, psychostimulant, v prírode sa nachádzajúci hlavne v čajových listoch, v častiach kávovníka, guarany, coly a niektorých ďalších rastlín. U nás ho najčastejšie používame ako súčasť nápojov, napríklad v jednej šálke lahodnej a kvalitnej kávy nájdete od 100 do 200 mg kofeínu (čo sú cca dve až tri tablety Kofexu), v šálke čaju – od 30 do 70 mg, v pohári coly až do 45 mg.

Účinky kofeínu na ľudské telo môžu byť pozitívne aj negatívne. Záleží od toho, ako často si ho doprajete, v akom veku, pri akej nervovej aktivite, zdravotnom stave, ako aj od jeho dávky.

K užitočným vlastnostiam kofeínu, ktorý mimochodom získate aj z tohto prírodného doplnku stravy patria:

  • zmiernenie ospalosti a únavy;
  • povzbudenie a zvýšenie fyzickej aj duševnej aktivity;
  • stimulácia procesov excitácie v mozgovej kôre;
  • zvýšenie sily a frekvencie srdcových kontrakcií, vďaka čomu trénujete svoj kardiovaskulárny systém; 
  • stimulácia sekréčnej aktivity žalúdka; 
  • urýchlenie metabolických procesov;
  • prírodné antidepresívum.

Aj napriek mimoriadne pozitívnemu vplyvu ale nečakajte od tohto voľne dostupného produktu a samotnej kávy, že vám okamžite zmení život k lepšiemu a všetky starosti sa v okamihu vyriešia. Vaše šťastie závisí od mnohých iných a ďalších faktorov. Káva a iné podobné produkty vám môžu cestu k tejto snahe len spríjemniť. 

read more
Zdravie

7 príznakov, kedy vám v tele chýba kolagén

Každý z nás určite vie, aká dôležitá je pre ľudské telo napr. krv. Málokto si však uvedomuje, že ľudské telo doslova pláva v rieke tvorenej kolagénom. Kolagén nám však nebol daný raz a navždy. 

V organizme dochádza k jeho stálej výmene. Odumiera a zároveň je znova vytváraný a opravovaný pomocou malých kolagénových „pomocníkov“ – chondrocytov, keratinocytov a fibroblastov. Ako sa jeho úbytok prejavuje na ľudskom organizme?

1. Vpadnuté oči a ochabnutá tvár

Keď sa pozriete na dieťa, okrem ďalších vecí, vás môže fascinovať jeho krásna plnosť tváre a hladká pružná pokožka. Starnutie spôsobuje, že postupne tieto vlastnosti pokožky strácame, aj kvôli úbytku kolagénu. V dôsledku toho si môžete všimnúť, že oblasť pod očami sa javí čoraz viac vpadnutá a tmavšia a všeobecne celá pokožka tváre stráca svoju pružnosť a vitalitu.

2. Bolesť kĺbov

Chrupavka, spojivové tkanivo kostí a kĺbov, sa skladá z veľkého množstva kolagénu. Jeho strata v týchto oblastiach vedie k väčšiemu treniu kostí na kosti, čo spôsobuje bolesť a zápal a bráni bezproblémovému pohybu vrátane väzov a šliach. 

3. Symptóm deravého čreva

Kolagén sa nachádza takmer všade v tele, aj vrátane žalúdka. Zníženie kolagénu v črevách môže viesť k črevnej permeabilite alebo „syndrómu deravého čreva“. Medzi príznaky patrí zápcha, hnačka, únava, nedostatok živín a poškodený imunitný systém.

4. Problém s cirkuláciou krvi

Kolagén tvorí steny krvných ciev, ktoré ako úbytok kolagénu sú menej schopné regulovať prietok krvi. Prerušenia prietoku krvi môžu vyvolať príznaky ako bolesť na hrudníku, závraty, únava a časté bolesti hlavy.

5. Lámavé nechty

Úbytkom kolagénu sa nechty stenčujú, štiepia a lámu. Pokiaľ máte nechty so sklonom k lámavosti, je to znak toho, že budete musieť zvýšiť príjem kolagénu. Rovnako ako aj vlasy, sú nechty tvorené z keratínu, kolagénu a minerálov.  Pridanie kolagénu je skvelý spôsob, ako si zabezpečiť  zdravšie nechty a vlasy.

6. Vznik celulitídy

Celulitída je vo veľa prípadoch spôsobená nedostatkom kolagénu v dermálnej vrstve, ktorá  „drží tuk“. V podstate kombinácia príliš veľa tuku a príliš málo kolagénu je to, čo zapríčiňuje celulitídu. 

7. Tvorba vrások

Kolagén je zodpovedný za to, že dáva pokožke štruktúru. Keď sa v nej nachádza menej kolagénu, koža stráca svoju pevnosť a pružnosť, čím je náchylnejšia k tvorbe vrások. Užívanie hydrolyzovaného kolagénu na pitie v skutočnosti pomáha znižovať jemné linky a vrásky vďaka regenerácii kolagénovej časti kože, v ktorej sa nachádza. Kolagén Optimal Plus F PRO Collagen v sebe obsahuje najvyšší obsah kolagénu na trhu, obohatený o kyselinu hyalurónovú, vitamín C, zinok a kyselinu listovú. Kľúčovým princípom je skutočnosť, že kolagénové peptidy obsiahnuté v OPTIMAL tekutom kolagéne fungujú ako spúšťač aktivácie vlastnej kolagénovej tvorby.

read more
Zdravie

Diagnóza, ktorá zasiahne celú rodinu

Viete si predstaviť, že niekam idete a zrazu netušíte kam? Zato si jasne spomínate, že pred štyridsiatimi rokmi bola taká tuhá zima, že primŕzali aj viečka k očiam. Toto prežívajú mnohí seniori. 

Zabúda, že zabudol

Alzheimerova choroba je deštruktívne ochorenie mozgu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. Prichádza vo vyššom veku, ale veľmi nenápadne – ako pozvoľné zabúdanie na veci, ktoré sa udiali len pred malou chvíľou. 

Podľa lekárov však postupne odchádza aj dlhodobá pamäť, pričom najviac netrpí pacient, ale jeho blízki. Chorý pomaly zabúda všetko, čo vedel, aj to, aký je rok, ako sa volá, kde je… Nakoniec nespoznáva ani najbližších. V rozvinutom štádiu ochorenia si pacient svoj intelektový deficit neuvedomuje, je nesebakritický a doslova zabúda, že niečo zabudol.  Komunikovať s ním je čoraz náročnejšie.

„Pri Alzheimerovej chorobe býva najzložitejšie vyrovnať sa s postupným prehlbovaním demencie chorého. Jeho stav sa rýchlo mení a vyžaduje si neustále prispôsobovanie sa novej situácii,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič z Inštitútu psychoterapie a socioterapie. „Pochopiteľne, demencia, ktorá sa prejavuje znižovaním mentálnych funkcií, ovplyvňuje aj správanie chorého, ktoré je nepredvídateľné a vyžaduje si neustály ,dozor‘, trpezlivosť a veľa láskavosti. Dôležité je nepodľahnúť beznádeji a zúfalstvu a nerezignovať. Prirodzená je v tomto prípade tendencia umiestniť chorého do sociálneho zariadenia.“

Príčina neznáma

Odborníci vedia, čo sa počas choroby deje aj koľko to trvá. V mozgu postihnutého človeka nastávajú zmeny, ukladá sa beta-amyloid, odumierajú nervové bunky a ich vzájomné prepojenia, čím sa pomaly – v priebehu štyroch až dvanástich rokov – ničí celá informačná a pamäťová zložka mozgu, vzniká demencia. 

Príčiny tejto degenerácie však nie sú známe, lekári poznajú iba rizikové faktory: možnosť genetického poškodenia, zvláštnu skupinu vírusov a faktory životného prostredia. Potvrdeným rizikovým faktorom je vek. Kým v kategórii 40 až 60 rokov pripadá na 1 000 ľudí jeden chorý na alzheimera, v kategórii od 65 do 70 je postihnutý jeden z 50, v kategórii od 70 do 80 rokov je chorý jeden z 20 a u vyše 80-ročých je postihnutý jeden z piatich!

Liečba neexistuje

Alzheimer je neliečiteľná choroba. Napriek tomu je dôležitá včasná a presná diagnostika, na základe ktorej sa dajú zmierňovať alebo stabilizovať príznaky choroby – najmä depresia, úzkosť, nespavosť, halucinácie a bludy. Samoobslužné činnosti sa však zhoršujú čoraz viac, preto je človek trpiaci alzheimerom odkázaný na starostlivosť iných. 

Dobrou správou preto je, že sa nájdu ľudia, ktorým starí a menej sebestační nie sú ľahostajní. Adriana Škriniarová je jednou z nich. „V súčasnosti sú seniori naozaj v nezávideniahodnej situácii – aj tí zdravší, a to nehovorím o tých, ktorí potrebujú niekoľkohodinovú alebo nepretržitú starostlivosť. O projekte pre seniorov som rozmýšľala už dlho, minimálne desaťročie, postupne spontánne vznikol tím ľudí, ktorí sú hlboko presvedčení, že so službami pre seniorov treba niečo urobiť. Spoločne sme vytvorili projekt, v rámci ktorého sa budú riešiť ako potreby seniorov, tak aj potreby ich rodín. Nesmierne sa tešíme, že sme našli investora, takže už čochvíľa začneme stavať, premieňať náš sen pre seniorov na skutočnosť,“ hovorí Adriana Škriniarová, spoluautorka projektu Agapé Senior Parku.

Moderné priestory

Park vznikne v obci Horný Bar v okrese Dunajská Streda. Projekt Agapé Senior Parku má niekoľko cieľov. Napríklad zbúrať mýtus, že domov pre seniorov je zrekonštruovaná staršia budova, kde dostanú ľudia vo vyššom veku jedlo, sociálnu a zdravotnú starostlivosť, ale inak v ňom strácajú ľudskú hodnotu a dôstojnosť. „To si seniori určite nezaslúžia,“ prízvukuje A. Šriniarová. Čo si podľa nej zaslúžia, je príjemný priestor v príjemnom prostredí, iba na skok od svojich blízkych, kde sú naozaj ľuďmi a kde sa prihliada aj na ich pocity a dbá o socializáciu.

„Veľmi nás teší, že sme našli lokalitu, ktorá zodpovedá našej filozofii, teda pokojné miesto obklopené prírodou, ktoré je zároveň veľmi dobre dostupné z hlavného mesta. Aktuálne vyberáme dodávateľa stavby, ktorá pozostáva z niekoľkých pavilónov, jeden z nich plánujeme špecializovať pre pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou,“ hovorí.

Prístup, ktorý pomáha

Aj keď sa Alzheimerova choroba nedá liečiť, pri správnych medikamentoch a hlavne prístupe sa dajú niektoré prejavy zmierňovať. 

„Ochorenie je naozaj náročné z hľadiska opatery a poskytovania základnej starostlivosti a pomoci chorému. Opatrovateľom môže pomôcť podrobná informovanosť o chorobe ako takej, o jej priebehu a o tom, aké nároky bude na nich klásť. Môžu sa tak skôr pripraviť na to, s čím sa budú v spoločnom živote s chorým stretávať. Zmysluplná môže byť aj ich psychohygiena, napríklad socioterapia alebo psychoterapia a zapojenie všetkých členov rodiny do spolupráce,“ radí psychológ L. Dobšovič.

V Senior care Horný Bar, a.s. vedia, že demenciou postihnutí pacienti potrebujú nadštandardný prístup, preto im budú v Agapé Senior Parku venovať špeciálnu starostlivosť,  či už prostredníctvom terapií, ako aj kognitívnych cvičení až po dohľad, ktorý títo pacienti nevyhnutne počas celého dňa potrebujú. Priamo v zariadení bude prítomný lekár, samozrejmosťou budú špeciálne terapie, napríklad záhradná alebo hipoterapia, a dôraz sa bude klásť aj na socializáciu a kultúrne podujatia.Budujeme zariadenie, ktorého cieľom je spájať ľudí do skupín a vytvárať atmosféru, ktorá prináša potešenie a pokoj na duši,“ približuje filozofiu projektu A. Škriniarová. To určite prinesie pokoj na duši aj ich blízkym. 

read more
Zdravie

Kyselina pre zdravie a krásu

Keď sa povie kyselina, predstavíme si niečo nebezpečné. Ale je to omyl. Napríklad taká kyselina hyalurónová nič nerozkladá a neničí. Naopak, spája a spevňuje. Je bežnou súčasťou ľudského organizmu a problém nastáva, keď jej ubudne.

Za to, že kyselinu hyalurónovú poznáme, vďačíme biochemikovi Karlovi Meyerovi a jeho asistentovi Johnovi W. Palmerovi, ktorí ju objavili v roku 1934. O osem rokov neskôr si ju dal patentovať maďarský vedec Dr. Endre A. Balazs ako náhradu vaječného bielka v pekárenských výrobkoch. Jej história je skutočne zaujímavá a budeme sa jej venovať nižšie. Teraz však preskočme do súčasnosti, lebo dnes už o tejto látke vieme naozaj veľa. 

„Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka. Je prirodzenou súčasťou najmä bunkových stien, ale aj iných častí ľudského tela. Nachádza sa v koži, slizniciach, chrupavke, sklovci oka, pupočnej šnúre či synoviálnej tekutine. Významné množstvo kyseliny hyalurónovej obsahujú aj pľúca, obličky, svaly a mozog,“ vymenúva jej výskyt v našom tele MUDr. Ivana Húšťová, rehabilitačná lekárka z púchovského centra a zároveň majiteľka kliniky estetickej medicíny v Martine. „V súčasnosti sa kyselina hyalurónová často využíva v estetickej medicíne. Veľmi dôležitú úlohu má pri hojení rán a novotvorbe buniek, teda je významná pre správne a bezbolestné fungovanie organizmu.“

Pleť aj pohyb

Dôvod, prečo sme k tejto téme hľadali odborníka, ktorý sa rozumie pohybovému ústrojenstvu a zároveň koži, je jednoduchý – kyselina hyalurónová (HA) výrazne ovplyvňuje nielen pleť, ale aj kĺby a pohybový aparát ako taký. „Približne 55 % z celkového množstva kyseliny hyalurónovej v organizme sa nachádza v pokožke. V kombinácii s kolagénom podporuje jej hydratáciu, pevnosť a pružnosť, preto sa veľmi často využíva v kozmetickom priemysle a estetickej medicíne ako omladzujúci prostriedok. Na tieto účely sa však používajú chemicky upravené a stabilizované molekuly kyseliny hyalurónovej, nie telu vlastné,“ pokračuje v ozrejmovaní tajov dôležitej kyseliny MUDr. I. Húšťová. „Treba však zdôrazniť, že táto kyselina je jednou z hlavných zložiek synoviálnej tekutiny, tzv. kĺbového mazu, ktorý zabezpečuje hladký pohyb kĺbov a zabraňuje ich vzájomnému treniu. Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam odstraňuje odpadové produkty z kĺbového puzdra a je zdrojom živín pre bunky chrupavky. S narastajúcim vekom vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej v tele klesá, čím dochádza k vysychaniu chrupavky – k artrózam. Takže pre správny a bezbolestný pohyb kĺbov je kyselina hyalurónová absolútne nevyhnutná!“

Dôležitá ako voda

Kyselina hyalurónová vzniká pomocou enzýmov vo vnútri našich buniek a cez bunkovú membránu postupne preniká do medzibunkového priestoru. Vďaka svojej molekulárnej štruktúre viaže vodu a získava gélovú konzistenciu. Je schopná vodu absorbovať, udržať a uvoľňovať podľa potrieb organizmu. Pri maximálnej hydratácii dokáže zväčšiť svoj objem až tisícnásobne. 

Má aj ochrannú funkciu – baktériám, vírusom a cudzorodým látkam dočasne zabraňuje preniknúť dovnútra bunky. Dôležitú úlohu má aj pri transporte výživných látok.

S pribúdajúcim vekom jej však v našom tele ubúda. Pleť vädne, vysychá a, čo je možno ešte horšie, začína bolieť pohyb… „Vekom klesá schopnosť organizmu vyrobiť si akúkoľvek ochrannú látku,“ hovorí odborníčka na pohyb aj pleť. „Životnosť kyseliny hyalurónovej v organizme je veľmi krátka, takmer dve tretiny z množstva, ktoré si telo samo vyprodukuje, sa spotrebuje prakticky počas jedného dňa. Rýchlosť, akou sa kyselina hyalurónová v tele stráca, je veľmi individuálna a závisí od životného štýlu, pohybovej aktivity, metabolizmu a v neposlednom rade aj od genetiky. Podľa niektorých štúdií okolo 40. roku života sa vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej znižuje a jej obsah sa v tele redukuje až o polovicu. Po 60. roku života je vlastná produkcia už natoľko nízka, že v tele zostáva iba približne desať percent z pôvodného množstva.“ Kyselinu hyalurónovú ničí aj nikotín a slnečné žiarenie, takže kto si jej chce zachovať viac, ten nech sa vyhýba nadmernému opaľovaniu.

Čo však robiť, keď jej raz tak či onak nebudeme mať dostatok? Podľa lekárky z rehabilitačného centra a kliniky estetickej medicíny treba v prvom rade klásť dôraz na prevenciu, to znamená na správnu životosprávu a pohyb. „Dobrá správa je, že okrem už spomínanej endogénnej, čiže telu vlastnej produkcie v organizme, existujú aj iné zdroje, odkiaľ môžeme kyselinu hyalurónovú dopĺňať. Tými zdrojmi sú potraviny, doplnky výživy a injekcie,“ vymenúva MUDr. Ivana Húšťová.

Prírodné zdroje

Prirodzeným zdrojom kyseliny hyalurónovej je strava. Hoci väčšina potravín neživočíšneho pôvodu túto kyselinu neobsahuje, môžu podporiť jej tvorbu. Dokáže to napríklad sója (zvyšuje hladinu estrogénu v tele, a tým aj množstvo kyseliny hyalurónovej), podľa niektorých má podobný účinok aj červené víno, tu by sme však boli opatrní. Tvorbu kyseliny hyalurónovej významne podporuje koreňová a listová zelenina, mandle a kešu oriešky. Priamo na kyselinu sú bohaté kĺby a šľachy zvierat.

Doplnky výživy

Ďalšou možnosťou sú doplnky stravy – tabletky, nápoje, prášky… „Fungujú ako ochrana pred poškodením a prevencia predčasného opotrebovania pohybového aparátu. Výživové doplnky však telo nedokáže zužitkovať tak dobre ako na minerály a vitamíny bohatú stravu,“ hovorí MUDr. I. Húšťová.

Najnovším trendom vo výživových doplnkoch je stopercentne vstrebateľná, HYALURMED číra kyselina hyalurónová na pitie. Molekuly kyseliny sa okamžite po užití vstrebú do organizmu a vzápätí sú distribuované do kože, kostí, kĺbov a svalového tkaniva, jednoducho presne tam, kde ich treba, pretože majú schopnosť vyhľadať miesta, kde chýbajú. 

Injekčné aplikácie

Aplikovanie kyseliny hyalurónovej do tela injekčne patrí výhradne do rúk lekára! „Takto sa často riešia problémy v ortopédii, injekčne sa kyselina hyalurónová aplikuje pri artrózach a spondylózach. A, samozrejme, v estetickej medicíne, kde je výborným prostriedkom na zmiernenie prejavov starnutia a doplnenie chýbajúceho objemu,“ hovorí lekárka. 

Keďže injekčne sa aplikujú silnejšie koncentrácie kyseliny, niekedy môžu nastať komplikácie, napríklad silný opuch v mieste pichnutia, vyrážky a škvrny, svrbenie, malátnosť, hnačky či zvýšená teplota. Aj preto ju smie zavádzať výlučne odborník. 

read more
Zdravie

Ako si hravo uvariť zdravo a finančne nenákladne?

Zdravé a chutné jedlo minimálne päťkrát denne je základ stravovania. Na to, aby naše telo fungovalo správne, potrebuje dostatok vitamínov, minerálov a bielkovín, bez ktorých inak nemá energiu na každodenné plnenie svojich povinností. Plnohodnotné potraviny v obchodoch so špeciálnou výživou sú však pre väčšinu z nás finančne nedostupné, preto sa mnoho ľudí zdravého stravovania radšej vzdá.

Súčasný životný štýl je príliš rýchly a pre pracovnú zaneprázdnenosť väčšina ľudí nemá čas dopriať si kvalitné a plnohodnotné jedlo každý deň. Našťastie však existuje efektívne riešenie v podobe zázračného pomocníka „hrnček, var“ – MioMatu. Ide o prístroj, ktorý dokáže za niekoľko minút pripraviť čerstvé a chutné raňajkové kaše, zeleninové polievky, smoothie a rastlinné mlieka. Bez zbytočného státia pri množstve hrncov a neustáleho kontrolovania, či už je jedlo hotové. Stačí vložiť ingrediencie do spotrebiča, stlačiť tlačidlo a počkať, kým sa jedlo pripraví. Voľný čas, ktorý sa vám zrazu ponúkne, môžete využiť napríklad na upratovanie, chvíle s rodinou či relax vo vani. „MioMat pripraví polievku na obed len za 25 minút a chutné smoothie len za dve minúty. A to všetko celkom sám, čo ocenia najmä mamičky malých detí či vyťažení ľudia. Varenie v ňom je vďaka jeho rýchlosti ekonomické nielen s ohľadom na váš čas, ale i peňaženku,“ ozrejmujú MioMatky Zuzana a Simona. 

Ako na to? 

Varenie v MioMate je celkom jednoduché a zvládnu ho aj začiatočníci, ktorí sa v kuchyni nezvyknú príliš zdržiavať. Stačia čerstvé potraviny a chutné jedlo vykúzlite behom pár minút. Napríklad v prípade raňajkovej kaše stačí ovos alebo iná obilnina, škorica a voda, ktoré vložíte do prístroja a necháte ho pracovať v programe mash/soup, aby ste sa o necelú polhodinu mohli tešiť na vynikajúce a zdravé jedlo. MioMat za vás uvarí aj rozmixuje, a tak sa už nemusíte o nič starať. K dispozícii máte aj raw program, ktorý ohreje potraviny na 42 stupňov, teda za 15 minút pripravíte domáce rastlinné mlieka z orechov alebo výborné zeleninové polievky. „Vďaka raw programu sa efektívne zachovajú vitamíny a minerály obsiahnuté v jedlách. MioMat si obľúbia aj ľudia, ktorí preferujú rôzne formy zdravého stravovania či alergici,“ hovoria MioMatky. Základom je dobrá kvalita potravín, ktorá urobí jedlá ešte chutnejšími. Ingrediencie by mali byť vždy čerstvé, predvarené potraviny až také vhodné na prípravu v MioMate nie sú.  

Ako správne nakupovať?

Vďaka globalizácii sa k nám dováža množstvo ovocia a zeleniny z celého sveta, ale je pomerne ťažké orientovať sa v jednotlivých druhoch a ich kvalite. Podstatné je uvedomiť si, že niektoré tropické druhy k nám cestujú aj niekoľko týždňov, preto sa trhajú ešte nedozreté. Takéto ovocie a zelenina logicky nemôžu obsahovať potrebné vitamíny, ktoré nášmu telu následne chýbajú. Preto je vhodnejšie upriamiť sa najmä na potraviny z blízkeho okolia a lokálne vypestované plodiny, ktorých pôvod je možné ľahko overiť. Dnes už nie je problém nájsť si vlastných lokálnych dodávateľov, u ktorých sa dá spoľahnúť na to, že ich výrobky sú kvalitné. 

Finančne výhodná investícia

Okrem rýchlej a spoľahlivej výroby celého radu chutných dobrôt šetrí MioMat navyše aj peňaženku. Už žiadne veľké nákupy a vymýšľanie honosných jedál. Stačí jednorazová investícia do výrobku a môžete si dopriať chutné jedlá pre celú rodinu bez množstva nepotrebných hrncov. 

read more
1 2
Page 1 of 2