close
Zdravie

Akého špecialistu navštíviť ako prvého v prípade dlhodobých bolestí pohybového aparátu?

Problémy s pohybovým aparátom v rôznych podobách sú v podstate bežnou záležitosťou. A to najmä s pribúdajúcim vekom. Kľudne môžeme povedať, že čakajú na každého z nás. Samozrejme, nemusí ísť hneď o niečo závažné.

Bolesť nebola zapríčinená konkrétnym úrazom?

Ak by vás napríklad niekoľko dní pobolievalo rameno, či lakeť (atď.), návšteva akého špecialistu by vám napadla ako prvá? Navštívili by ste dobrú chirurgickú ambulanciu Dubnica nad Váhom? Alebo by ste sa vybrali k ortopédovi?

Ak však ide o problém, akými sú aj uvedené príklady, čiže dlhodobejšia bolesť, ktorá nebola zapríčinená konkrétnym úrazom, vaše prvé kroky by mali smerovať najskôr k fyzioterapeutovi. Ten vám urobí vyšetrenia, na základe ktorých odborne posúdi, či je v jeho možnostiach vám pomôcť.

Spolupráca je dôležitá aj medzi lekármi

Dobrý fyzioterapeut skrátka vie, v akých prípadoch je dobré začať s vlastnou liečbou a kedy je lepšie poslať pacienta k inému špecialistovi, napríklad k ortopédovi Levice. A v ideálnom prípade by mali títo dvaja lekári spolu komunikovať a pri liečení pacienta sa dopĺňať. Navzájom si totiž môžu potvrdzovať zistené fakty a lepšie tak plánovať rehabilitáciu.

To sa týka aj prípadov, keď musel byť problém riešený operáciou. Pooperačný stav je totiž pre danú časť tela podobný ako poúrazový. A podobne ako po úraze aj po operácii je potrebné dodržiavať dané postupy, aby bola rehabilitácia naozaj stopercentná.

Spolupráca medzi špecialistami zároveň zaručí, že rehabilitácia prebehne v čo najkratšom čase. Aj ten totiž hrá veľkú úlohu nielen v poúrazovom, ale aj v pooperačnom období. S rehabilitáciou je preto potrebné začať čo najskôr, ako to pooperačný stav dovolí, pretože sa tým zvyšuje šanca na plnohodnotné obnovenie funkčnosti problematickej časti tela.

Zdroj obrázka:

Autor: Microgen / Stock.adobe.com