close
Móda a štýl

Pripravili ste na leto a dovolenku aj vaše oči?

Slnečné okuliare
Slnečné okuliare

Prichádza leto a s ním aj veľa času stráveného vonku na slnku. Každý sa určite teší, že je tu obdobie a vhodné príležitosti nielen na opaľovanie pri vode. Avšak na jednu vec s príchodom nového ročného obdobia nemôžete zabudnúť. Kvalitné slnečné okuliare by mali byť základom vašej výbavy, či idete s kamarátmi do mesta, alebo na dovolenku k moru.

Efekt slnečného žiarenia na oči

Slnečné žiarenie sa skladá zo svetla rôznych vlnových dĺžok. Niektoré z nich ľudské oko zachytáva ako farby, iné zasa vôbec nevidí. To že takéto svetlo nevidíme však neznamená, že na naše oči nevplýva.

Presne tento problém nastáva pri UV žiarení, ktoré je mimo viditeľného spektra, ale má na oko negatívny efekt. Svetlo, ktoré vás dokáže spáliť pri dlhšom pobyte na slnku.

Pokožku ochránite opaľovacím krémom, ale čo oči? UV svetlo pri prechode okom bez ochrany slnečnými okuliarmi zanecháva podobné škody, ako na koži.

Rohovka, sietnica, ale aj šošovka je ním poškodzovaná, čo sa prejaví väčšinou po pár hodinách od pobytu na slnku. Určite si aj vy pamätáte, ako vás v lete večer niekedy svrbeli alebo až boleli oči, boli červené a citlivejšie na svetlo. Presne to je následkom pobytu na slnku bez správnej ochrany očí. A preto potrebujete nielen dizajnovo pekné, ale aj kvalitné slnečné okuliare.

Nenechajte sa prekvapiť polarizáciou svetla

Z fyziky si možno niektorí z vás pamätajú čo je polarizácia. Svetlo sa pohybuje vo vlnách a polarizácia hovorí práve o tom, ako tieto vlny smerujú.

Vertikálne orientované vlny vášmu oku umožňujú vidieť farby, zatiaľ čo horizontálne vlny sa prejavujú ako nepríjemný odlesk. Vo väčšine prípadov ide iba o nepríjemný pocit, ale napríklad pri šoférovaní alebo športoch to môže znamenať aj veľké nebezpečenstvo. Práve s týmto problémom pomôžu polarizačné slnečné okuliare, ktoré do oka prepustia iba vertikálne svetelné vlny.

Ak teda chcete svoje oči ušetriť od zbytočných nepríjemností, stačí si iba vybrať správne slnečné okuliare. Okrem toho, že budú chrániť váš zrak sú aj obľúbeným módnym doplnkom.

Tags : okuliareslnečné okuliare