close
Komerčné článkyTechnika

Problémy s práčkou, ktoré dokážete odstrániť aj bez pomoci

Automatické práčky boli kedysi považované takmer za synonymum kazovosti. Hovoríme však o dobách, keď si ešte len podmaňovali trh a rozhodne to neplatilo o každej práčke. Ale tak nejak všeobecne sa zaužívalo, že práčka je kazový spotrebič.

Vibrácie, či vytekanie vody

Súčasné moderné práčky sú na tom oveľa lepšie. Avšak to neznamená, že nemôže nastať situácia, keď práčka nefunguje tak, ako by mala. Nie vždy to však musí končiť volaním opravára a kupovaním náhradných dielov pre práčku. Sú problémy, s ktorými si môžete poradiť aj svojpomocne. Ako napríklad aj tie nasledovné.

Ak práčka pri praní nadmerne vibruje, či takmer skáče, uistite sa, že stojí naozaj rovno. Jednoducho s ňou skúste pokývať, keď je vypnutá. Ak sa kýve, je potrebné nastaviť nožičky práčky, či využiť gumenú podložku. Mimochodom, ak máte takýto problém hneď od začiatku s novou práčkou, zamyslite sa nad tým, či ste pred jej zapnutím odstránili prepravnú poistku.

Jednou z nočných môr týkajúcich sa problémov s práčkou je vytekanie vody. Obzvlášť ak to bude väčšie množstvo vody a prídete na to až keď vám budú na dvere búchať susedia, ktorí bývajú v byte pod vami. Každopádne, keď vám z práčky vyteká voda, v prvom rade skontrolujte prítokovú aj odtokovú hadicu. Možno je len niektorá z nich zle upevnená a stačí ju pritiahnuť. Môže sa však stať aj to, že niektorá hadica bude poškodená, vtedy logicky treba kúpiť novú.

Nevypúšťa vám práčka vodu? Alebo sa z nej šíri zápach?

Problém s odtokovou hadicou sa môže prejaviť aj tak, že práčka nevypúšťa vodu. To sa deje v prípadoch ak je hadica stlačená, či inak ohnutá. V takomto prípade ju stačí napraviť. Takýto problém môže spôsobiť aj upchaté odtokové sitko. Náprava taktiež nie je zložitá, stačí ho umyť pod tečúcou vodou.

Na záver sa ešte pozrieme na riešenie zápachu z práčky. To síce nie je porucha v technickom zmysle, ale rozhodne nejde o nič príjemné. Prevenciou voči takémuto zápachu je ponechávanie otvorených dvierok po každom praní. Prípadne môžete občas pustiť práčku bez bielizne na vysokú teplotu len s univerzálnym pracím prostriedkom.

Zdroj obrázka:

Autor: Robert Kneschke / Shutterstock.com