close
LifestyleTechnika

Ako si vybrať novú vzduchovku?

Vzduchové zbrane, „ľudovo“ nazývané vzduchovky, sú poľovníkmi využívané na lovenie menších škodcov, napríklad hlodavcov, či vtákov. Taktiež ju mnohí používajú na tréning streľby, keďže tá je so vzduchovkou lacná, nehlučná a nenáročná na priestor. Ako si ale vhodnú vzduchovku vybrať?

Presnosť, dostrel, sila a kaliber

Pri výbere spomedzi moderných vzduchoviek patria medzi najdôležitejšie parametre presnosť a dostrel, ktoré spolu v podstate súvisia. Ako sme už spomenuli v úvode, vzduchovky sú využívané na lov menšej koristi, ktorú je pochopiteľne ťažšie trafiť. Stále si však musíte udržať dostatočnú vzdialenosť, aby ste korisť nevyplašili.

Ďalším dôležitým parametrom je sila zbrane. Je totižto dôležité, aby korisť po zásahu na mieste padla a nerozbehla sa preč s bolestivým zásahom. Sila výstrelu, ktorú vzduchovka vygeneruje, musí byť na toto dostatočná.

So silou súvisí aj kaliber vzduchovky. V súčasnosti sa najviac používajú 4,5 a 5,5 milimetrové kalibre. Logika hovorí, že väčší kaliber sa rovná silnejšiemu zásahu, keďže sa doň prenáša väčšina kinetická energia.

Používanie, váha a cena

Keď si budete kupovať vzduchovku, určite si vyskúšajte aj to ako sa používa (zaisťovanie, zalamovanie, nabíjanie a podobne). Môže sa totiž stať, že niektorý z modelov, ktorý sa vám bude pozdávať, sa bude používať príliš zložito.

Dôležitá je aj váha vzduchovky. Obzvlášť ak sa chystáte korisť stopovať a teda sa veľa nachodíte. Ľahšiu vzduchovku v tom prípade určite oceníte a taktiež je vtedy dôležitá aj možnosť rýchlej prípravy na streľbu.

A na záver tu máme ešte jeden faktor, ktorý je dôležitý pri kúpe čohokoľvek. Áno, je ním cena. Pri stanovení si rozpočtu na nákup vzduchovky nezabudnite aj na ďalšie veci s ňou súvisiace: muníciu, puzdro, pás a taktiež nezaškodí sa poobzerať po nejakom z kvalitných puškohľadov. To všetko sú veci, ktoré musíte do rozpočtu zahrnúť a až potom si určiť, v akej cenovej kategórii budete hľadať vašu novú vzduchovku.

Zdroj obrázka:

Autor: Evgenius1985 / Shutterstock.com