Ako naozaj ušetriť pri kúpe bytu? A áno, má to háčik
Ceny bytov (a nehnuteľností celkovo) za posledné roky rástli šialeným tempom. Mať tak vlastné bývanie je doslova investíciou na celý život. A pokiaľ zrovna nemáte trezor plný zlatých tehličiek alebo sa vám v pracovni nepovaľujú desaťtisíce eur, ktoré by vám ani nechýbali, keby vám zmiznú, rozhodne si nemôžete pri kupovaní bytu vybrať ktorýkoľvek budete chcieť.
Kompletnou rekonštrukciou ľahko dorovnáte cenu prerobeného bytu
Kúpa bytu je tak v drvivej väčšine prípadov vec kompromisu. Ísť úplne na hranu rozpočtu a kúpiť prerobený a zariadený byt v top stave, do ktorého sa môžete rovno nasťahovať a začať v ňom bývať? Alebo maximálne ušetriť tým, že kúpite byt v pôvodnom stave a hneď potom „vyzbrojíte“ vašich známych účinnými búracími kladivami a v byte neostane „kameň na kameni“?
Pokiaľ chcete začať v byte bývať až keď bude pripravený presne podľa vašich predstáv a neplánujete určitú dobu „znášať“ aj jeho pôvodný stav s tým, že rekonštruovať budete postupne, potom je to zrejme jedno. Áno, byty v pôvodnom stave sú lacnejšie, ale kompletná rekonštrukcia nie je zadarmo. A to ani zďaleka.
Postupná rekonštrukcia bude menším šokom pre váš rozpočet
Menšiu záťaž na váš rozpočet tak dosiahnete jedine tým postupom, že kúpite nerekonštruovaný alebo len čiastočne rekonštruovaný byt, nasťahujete sa a postupom času ho budete meniť podľa svojich predstáv. Vtedy je však potrebné počítať s tým, že pri niektorých prácach sa v byte nebude dať bývať.
Áno, pri výmene nábytku stačí pár šikovných rúk a spoľahlivých aku skrutkovačov a napríklad novú obývaciu stenu môžete mať čo nevidieť. Avšak ak príde rad napríklad na kompletnú rekonštrukciu kúpeľne, vtedy musíte rátať s tým, že niekoľko dní bude váš byt neobývateľný. Zamyslite sa preto nad tým, či pri takýchto rekonštrukciách budete mať možnosť niekde bývať. Ak nie, predsa len bude lepšie priplatiť si za ten kompletne zrekonštruovaný byt.
Zdroj obrázka:
Autor: fizkes / Shutterstock.com