close
Komerčné článkyZdravie

Dobrý spánok nie je len o regenerácii, ale aj o zdraví

Spánok je dôležitou „činnosťou“, ktorú vykonávame každý večer. Aj keď v poslednej dobe sme odvšadiaľ počúvali motivačné vyjadrenia, že ak chcete byť skutočne úspešný, treba skoro vstávať a 24 hodín, ktoré ponúka každý deň, využívať na maximum.

Nie každý zaspí vždy a všade

Pravdou však je, že bez regeneračného procesu zvaného spánok môžete zabudnúť na produktívne dni. Nie sme stroje, potrebujeme aj oddych a dobre sa vyspať by nemalo byť niečo, čo sa prisudzuje len lenivcom, ale čo by mal robiť každý zdravý človek.

Ako však dosiahnuť, aby ste sa dobre vyspali? Niektorí ľudia si ľahnú a zaspia doslova okamžite aj keby spali na prehoze na posteľ. Zďaleka to však nie je prípad všetkých. Niekto ťažko znáša akékoľvek zmeny súvisiace so spánkom.

Ak máte problémy so spánkom, dajte si záležať na tom, aby ste preň mali vhodné miesto

Čo sa druhej menovanej skupiny ľudí týka, nemusí ísť nutne o zmenu miesta na spanie, ale dokonca aj o zdanlivú drobnosť ako iný typ posteľných obliečok.Vytvoriť si ideálny priestor na spanie je pre týchto ľudí o to dôležitejšie. A nie je to len otázka komfortu.

Ide aj o zdravie. Okrem samozrejmých vplyvov, ktoré môže mať na naše zdravie nedostatok kvalitného spánku, môže napríklad aj nesprávny matrac spôsobiť ťažkosti s bolesťami chrbta. Podobne je na tom aj vankúš. Niektorí ľudia robia chybu, že spávajú hneď na niekoľkých vankúšoch len preto, aby dosiahli vytúžený ideál. V takomto prípade však treba kúpiť vankúš nový, ktorý bude sám stačiť na to, aby sa vám spalo dobre.

Aj na prikrývke záleží. Hlavne pre teplotný komfort. K tomu sa viaže aj teplota v spálni. S tou to netreba preháňať aj ak patríte medzi tých zimomravejších. Uchovávať vašu telesnú teplotu má práve prikrývka a nie radiátor. Pre dobrý spánok musí totižto ostať hlava v chlade.

Zdroj obrázka:

Autor: YAKOBCHUK VIACHESLAV / Shutterstock.com