close
Zdravie

Niektoré zdravotné komplikácie objavujúce sa u žien

Ženské telo postihuje celý rad zdravotných komplikácií. Aké to môžu byť?

Endometrióza

Ide o ochorenie, pri ktorom sa výstelka sliznice a tkanivo jej podobné nachádza mimo dutinu maternice. Rizikové sú ženy, ktoré ešte nerodili. Endometrioza je podmienená aj geneticky. Medzi faktory, ktoré majú na endometriózu vplyv, patrí aj fajčenie, nižšie BMI alebo užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Streptokok

Streptokok je heterogénna skupina baktérií. Spôsobujú rôzne ochorenia. Najznámejší je streptokok, ktorý spôsobuje angínu. Niektoré druhy sú súčasťou pošvovej mikroflóry. Akonáhle sa však premnoží, objavujú sa rôzne problémy. Komplikácie môžu nastať aj pri pôrode.

Zápal močových ciest

Dôvodom tejto zdravotnej komplikácie býva často baktéria E.coli. Za normálnych okolností nie je pre telo škodlivá. Akonáhle sa však dostane do močového ústrojenstva, môže tu byť príčinou infekcie. Prečo sú ohrozené predovšetkým ženy? Majú krátku močovú trubicu, ktorá nie je uložená práve na vhodnom mieste. Veľmi ľahko sa do nej môžu dostať baktérie nachádzajúce sa v konečníku a tak sa ľahko objaví zápal močových ciest.

Ďalšie príčiny vzniku tejto zdravotnej komplikácie

Veľkú rolu hrá dostatočný pitný režim. Nebezpečné je zadržiavanie moču. Svoju úlohu zohráva aj prechladnutie. Častejší výskyt sa objavuje u žien, ktoré prechádzajú menopauzou. Dôvodom v tomto období je nižšia hladina estrogénu. Vysychá pošva, tá sa stáva krehkejšou a horšie odoláva náporu baktérií. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí nevodná intímna hygiena. Vhodné prostriedky ponúka značka GYNELLA®.

Aké sú príznaky močovej infekcie?

Medzi hlavné patrí rezanie a pálenie pri stolici, nutkavá potreba močenia. Môže sa objaviť bolesť v oblasti podbrušku alebo v oblasti bedier. V moči sa môže objaviť krv. Zápalu močových ciest často predchádza vaginálna infekcia.