close
Komerčné článkyLifestyle

Poznáte tohto legendárneho nemeckého výrobcu zbraní?

Sú značky, ktoré sú vo svojom odvetví pojmami. A dokonca takými, že ich poznajú aj ľudia, ktorí sa o také veci nezaujímajú. Alebo minimálne aspoň názov tej značky už niekedy v živote počuli.

Puška, ktorá ovplyvnila svet

Také značky nájdete aj pri vstupe do dobrého poľovníctva. Jednou z nich je aj nemecký výrobca zbraní, Mauser. Korene tejto značky siahajú až do roku 1811, keď vznikla ako štátny podnik pod názvom Königlich Württembergische Gewehrfabrik. Takto fungovala do roku 1874, keď ju kúpili bratia Wilhelm a Paul Mauser.

Tí prakticky ihneď začali vyrábať pušky a poloautomatické pištole pre nemeckú armádu. Na prelome 19. a 20. storočia boli dizajny Mauseru exportované a licencované v mnohých krajinách, ktoré ich začali používať nielen v armáde, ale aj pre civilné obyvateľstvo. Ako príklad uvedieme legendárnu pušku Mauser M 98, ktorá sa stala základom pre množstvo aj dnešných loveckých pušiek.

Za dlhotrvajúci úspech môže aj Československo

Za touto legendou stojí práve Paul Mauser. Vyvinul vlastný systém valcového posuvného záveru. Čo je to vlastne ten záver na zbrani? Jednoducho povedané, veľmi dôležitá vec! Jeho úlohou je uzavrieť pred výstrelom náboj v komore. Mauserov mechanizmus vynikal ľahkou obsluhou a vysokou spoľahlivosťou aj pri drsnejšom zaobchádzaní.

V roku 1898 túto pušku začala používať nemecká armáda a používala ju až do roku 1935. A v závere druhej svetovej vojny, v rokoch 1944 – 1945, bola týmito puškami vyzbrojená nemecká ľudová domobrana, Volkssturm. Aj v iných krajinách sa stala vzorom štandardnej vojenskej opakovačky.

Výnimkou nebolo ani Československo. Taktiež legendárna puška vz. 24 vychádzala práve zo systému Mauser M 98. A rozhodne tomuto systému robila skvelé meno. Vo svojej dobe bola považovaná za najlepšiu opakovaciu pušku so systémom Mauser.

Zdroj obrázka:

Autor: fotodrobik / Shutterstock.com