close
Komerčné články

Čo je častým pôvodcom susedských nezhôd? Hluk. Ako mu zabrániť?

Pri sťahovaní sa do nového bytu je vždy tak trochu lotéria to, akých budete mať susedov. Nie každý, kto býva v bytovom dome, si totižto uvedomuje, že tam nebýva sám, ale naokolo má ďalšie byty, v ktorých žijú iní ľudia.

Zmenšite hluk a nie priestor

Ak však pred definitívnym nasťahovaním plánujete byť rekonštruovať, môžete sa do budúcna pripraviť na akýchkoľvek (ne)príjemných susedov. Ako? Tým, že súčasťou rekonštrukcie bude účinná akustická izolácia. Môžete si tak zvukovo odizolovať kritické steny, či strop.

Obávate sa však, že takéto riešenie vás okrem neželaného hluku od susedov pripraví aj o nezanedbateľné centimetre priestoru? Tak takéto obavy môžete zahodiť za hlavu. Moderné materiály pre akustickú izoláciu majú len minimálnu hrúbku a tak nešetria len vaše nervy, ale aj váš priestor.

Buďte aj vy ohľaduplným susedom

Keď už budete riešiť zvukovú izoláciu, myslite však aj vy na susedov pod vami. Netreba si namýšľať, že práve vy ste prototyp dokonalého suseda. Veľakrát môžete susedom bývajúcim o poschodie nižšie spôsobovať nepríjemný hluk aj pri úplne bežných činnostiach, akými je napríklad odsúvanie jedálenskej stoličky.

Alebo keď si k sebe nasťahujete partnerku, určite sa sem tam stane, že v rannom zhone bude pobehovať po byte v klopkajúcich lodičkách, čo susedia pod vami určite neocenia. Hlavne ak budú vstávať neskôr ako vy. A keď prídu deti? Tak to ešte zistíte, čím všetkým sa dá robiť hluk.

Ako teda zabezpečiť, že vaše vzťahy s vašimi dolnými susedmi budú dlhodobo naozaj dobré? Poslúži na to efektívna kročajová izolácia. Tá je síce najefektívnejšia ak sa rieši už pri stavbe a umiestňuje sa pod poter, ale nič nemusí byť stratené ani v prípade, že na toto projektant bytového domu nemyslel. Keď umiestnite kročajovú izoláciu pod nášľapnú vrstvu, účinok bude menší, ale rozhodne to bude výrazne lepšie ako bez izolácie.

Zdroj obrázka:

Autor: Elnur / Shutterstock.com