Túto užitočnú pomôcku by mal mať vo výbave každý poľovník
Predstavte si výbavu typického poľovníka. Zbraň, ďalekohľad, maskáčové oblečenie, klobúk a ak by sme sa chceli pokúsiť o vtip, tak aj ploskačka. A čo takto termovízia?
Nie je to nič sci-fi. Princíp fungovania je prakticky rovnaký ako pri bežnej optike
Užitočné termovízie možno ešte stále nepatria do úplne štandardnej poľovníckej výbavy, ale nedá sa ani povedať, že to je niečo absolútne nezvyčajné. Sú to prístroje, ktoré vyzerajú veľmi sofistikovane (a do určitej mieri aj takými sú), princíp ich fungovania sa však v podstate príliš nelíši od „klasických“ optických prístrojov.
Rozdiel je v tom, že termovízie nepracujú s viditeľným spektrom svetla, ale s infračerveným žiarením. A robia to náramne dobre, čo určite potvrdí každý poľovník, pre ktorého je termovízia neoddeliteľnou súčasťou jeho poľovníckej výbavy.
Aj termovízie sa delia na rôzne druhy
Termovízie sa vyrábajú v rôznych prevedeniach v závislosti od konkrétneho konštrukčného riešenia. Vo všeobecnosti môžeme kategorizovať štyri rôzne druhy takýchto prevedení.Klasické termovízie v monokulárnom vyhotovení ako napríklad TETRAO Bubo, sú veľmi praktické, kompaktné, takže nezaberú vo vašej výbave príliš veľa miesta a sú aj ľahké, čiže vám nepridajú zbytočnú záťaž. Pohodlne sa dajú ovládať jednou rukou. Ak vyžadujete komfortnejšie pozorovanie, ponúkajú sa rozšírené binokulárne termovízie. Pochopiteľne sú však drahšie.
Špeciálnou konštrukčnou kategóriou sú termovízne zameriavače alebo ak chcete, termálne zameriavače. Tie sa dajú namontovať na pušku a odolajú aj silnému spätnému rázu pri streľbe. Posledným zo štyroch konštrukčných typov sú termovízne predsádky. Tieto prístroje sú určené pre montáž na dennú optiku, čiže napríklad puškohľad, z ktorého dokážu prakticky spraviť termovíziu.
Zdroj obrázka:
Autor: Rionegro / Shutterstock.com