close
Komerčné články

Pripravte svoje auto na tuhú zimu

Auto
Auto

Prvý zimný mesiac sa nám už oficiálne začal a aj keď to spočiatku nevyzeralo na príchod zimy, v posledných dňoch sa nám zima ukázala v celej svojej kráse. Ak ale pravidelne jazdievate autom, veľmi dobre viete, že práve v zimnom období je potrebné zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Ak chcete zvládnuť nasledujúce zimné mesiace, pripravte svoje auto na tuhú zimu. Čím by ste mali začať?

Kontrola brzdovej kvapaliny a brzdových kotúčov

Aby ste zvládli tuhú zimu, musíte mať brzdy v 100% stave. Okrem pravidelnej výmeny brzdovej kvapaliny, ktorá sa odporúča každé dva- tri roky nezávisle od najazdených kilometrov, by ste si (ideálne pri výmene pneumatík) mali dať skontrolovať aj brzdové kotúče. Ak ste prekročili minimálnu hrúbku brzdových kotúčov ako odporúča výrobca, riskujete, že vaše auto sa stane neovládateľné. V kombinácii s ľadom na vozovke a snehovou pokrývkou to môže skončiť tragicky.

Dávajte si preto pozor na brzdové kotúče a brzdovú kvapalinu, aby ste nespôsobili haváriu. V prípade, ak prekročíte prípustné opotrebenie brzdových kotúčov, cítiť to môžete vibráciami vo volante pri brzdení.

Zlepšite jazdné vlastnosti rozširovacími podložkami

Aj keď niekedy by si väčšina z nás priala mať v garáži auto 4×4, jazdné vlastnosti auta môžete zlepšiť aj rozširovacími podložkami. Odporúčajú sa hlavne tým, ktorí chcú zlepšiť jazdné vlastnosti auta a zároveň opticky zlepšiť aj vzhľad vozidla. Rozširovacie podložky sa montujú medzi disk a náboj úchytu a neodporúčajú sa montovať bez odborného dozoru. Ak by ste si chceli kúpiť rozširovacie podložky, ich montáž zverte skúseným mechanikom v autoservise.

Snehové reťaze a štartovacie káble

Snehové reťazce odporúčame brávať so sebou vždy hlavne tým, ktorí pravidelne cestujú cez horské priechody. Zísť cez horský priechod môže byť niekedy náročné. Cestári nestíhajú, cesty sú klzké. V tuhej mrazivej zime sa neoplatí riskovať a aj vodičom kamiónov sa odporúča mať so sebou vždy kvalitné snehové reťaze.

Nezabudnite ani na štartovacie káble. Odporúčame ich hlavne tým, ktorí majú staršie autobatérie. Pri veľkých mrazoch je veľká pravdepodobnosť, že sa vám auto nepodarí naštartovať.

Tags : autorozširovacie podložky