close
Zdravie

Prečo nezanedbávať preventívne prehliadky u urológa?

Urológ patrí k lekárom, ku ktorému muži chodia extra neradi. Urológ totižto rieši problémy, ktoré často spadajú do kategórie chúlostivých. V určitých prípadoch však rozhodne netreba návštevu urológa podceňovať. A týka sa to dokonca aj žien.

Rakovina prostaty

Poďme však predsa len najskôr k mužom. Jedným z najčastejších onkologických ochorení u nás je rakovina prostaty. Medzi mužmi nad 65 rokov je jej výskyt až 60 %! A keďže ide o ochorenie, ktoré sa začína nenápadne, dôležité sú preventívne prehliadky.

Každý muž, ktorý už mal 50 rokov, by mal raz ročne navštíviť urológa aj v prípade, že nemá žiadne problémy. Ako sme už povedali, spomínaná rakovina prostaty je v počiatkoch nenápadné ochorenie a ak je zachytené včas, úspešnosť liečby je až 97 %.

A aká je realita, čo sa týka preventívnych prehliadok u urológa? Čísla sa mierne líšia v závislosti od oblasti, takže napríklad medzi urologóm Zvolen a nejakým na východe krajiny môže byť pár percent rozdiel, ale „sláva“ to nie je v žiadnej oblasti.

V spomínanej vekovej kategórii 50+ chodí na preventívky k urológovi (v závislosti od oblasti) 6 – 12 % mužov. A pritom len na spomínanú rakovinu prostaty ročne u nás zomierajú stovky z nich. Potrebujete ďalšie argumenty prečo nezanedbávať preventívne prehliadky u svojho urológa?

Urológovia pomáhajú aj ženám

A čo ženy? Aj keď urológovia sú všeobecne vnímaní ako mužskí lekári, v skutočnosti riešia aj problémy žien. Najčastejšími dôvodmi objednania k lekárovi – urológovi sú u žien zápal močových ciest, či inkontinencia.

Zápal močových ciest aspoň raz v živote dostane viac ako 60 % žien. A inkontinencia? Tá je taktiež veľmi častá a dokonca až tak, že mnohými je braná ako súčasť starnutia aj napriek tomu, že až v 70 % prípadoch je možné ju liečiť, či aspoň zmierniť jej príznaky.

Zdroj obrázka:

Autor: New Africa / Shutterstock.com