close
Komerčné články

Elektromotory v automobilovom priemysle

Elektromotor
Elektromotor

Neustále sa vyvíjajú nové technológie a viaceré automobilky vedia, že ak sa v budúcnosti nebudú orientovať na vývoj elektromobilov a hybridov, stratia svoju konkurencieschopnosť. Áut je na cestách z roka na rok viac a vo viacerých mestách dokonca platia zákazy vstupu dieselových áut do miest. Zavádzanie emisných noriem však nestačí. Je potrebné orientovať sa na vývoj nových automobilov s elektromotormi.

Základné informácie o elektromotoroch

Ak nemáte ani len tušenie, čo je to elektromotor a ako funguje, základné informácie o nich vám dokážeme poskytnúť. Jedná sa o elektrické zariadenie, ktoré premieňa elektrický prúd na mechanickú prácu. Využívajú elektromagnetizmus, ktorého základným princípom je vzájomné silové pôsobenie elektromagnetických polí vytváraných elektrickými vodičmi.

Skladá sa z pohyblivej časti (rotora) a z pevnej časti nazývanej stator. V ponuke elektromotorov však nájdeme aj elektromotory, ktoré nie sú založené na točení. Jedná sa o lineárne elektromotory a aj tieto motory patria k najkvalitnejším elektromotorom dostupným na trhu.

Šetria životné prostredie

Elektromotory, ktoré sa používajú v elektromobiloch a hybridoch, sú kvalitné a ich hlavnou výhodou je ochrana životného prostredia. Problémom je teraz nedostatok nabíjacích staníc. To sa však časom zmení. Dokonca aj česká automobilka Škoda plánuje do roku 2025, čo je už onedlho, vytvárať nové modely kvalitných elektromobilov. Značka Toyota už dlhodobo ponúka kvalitné elektromobily a hybridy, ktoré šetria životné prostredie.

Výhodou elektromotorov je aj fakt, že sa dokáže správať ako generátor. Čo to znamená? Znamená to to, že pri brzdení a spomaľovaní auta môžu elektromobily vracať energiu späť do batérie.

Ak plánujete v budúcnosti kúpu nového automobilu, investujte do kvalitných hybridov a elektromobilov. Síce je to pre niekoho stále veľká neznáma, v budúcnosti ale budú tieto autá uprednostňované pred autami so spaľovacími motormi.

Tags : automobilový priemyselelektromotor