close
Komerčné články

Čo by sme mali vedieť o dojčenskej kolike?

Dojčenská kolika je niečo, čomu sa len máloktoré dieťatko vyhne. Najmä prvorodičky nevedia, čo je s ich dieťatkom a častokrát zbytočne panikária a hľadajú informácie na rôznych fórach. Keď sa vám zdá, že s vašim dieťatkom nie je niečo v poriadku, navštívte pediatra.

Ak ale nemôžete svoje dieťatko utíšiť, môže sa pravdepodobne jednať o dojčenskú koliku.

Čo by ste ale mali vedieť o dojčenskej kolike?

Základné informácie

Dojčenská kolika postihuje približne 20-25% dojčiat vo veku 2.-3. mesiaca. Spozorovať ju môžete práve nechutenstvom batoľaťa, intenzívnym neutíchajúcim plačom, priťahovaním nožičiek k brušku a celkovým nepokojom bábätka. Dieťatko cíti silné bolesti bruška, no inak ako plačom nedokáže svoju nespokojnosť dať najavo.

Dojčenská kolika je liečiteľná, takže sa nemusíte báť, že by vaše dieťatko dlhodobo trápila.

Aké sú príčiny?

Medzi príčiny dojčenskej koliky radíme aj intoleranciu laktózy. Intolerancia laktózy vzniká práve vtedy, keď enzým laktáza v tele chýba, alebo je jeho produkcia nedostatočná. Jednou z príčin môže byť aj tzv. gastroezofageálny reflux, čo vlastne znamená návrat potravy zo žalúdka do pažeráka. Môže za to najmä nevyvinutosť tráviaceho traktu.

Aby vaše dieťa netrápila dojčenská kolika, dávajte pozor, aby vaše dieťa pri dojčení nehltalo a dostatočne si odgrglo. Keby si dostatočne neodgrglo a jedlo hltavo, plyn by sa hromadil v čreve a dieťa by neutíšiteľne plakalo. Keď dieťa plače, prehltne ďalší vzduch, ktorý ho tlačí v brušku.

Príčinou dojčenskej koliky môže byť aj celková nepohoda matky, rodičov a hlavne strava, ktorú matka konzumuje. Dávajte si preto pozor na stravu a hlavne, vyhýbajte sa stresu. Stres vplýva negatívne aj na vaše bábätko.

Ak čakáte prírastok do rodiny, pripravte sa, že v prvých mesiacoch vás môže prekvapiť dojčenská kolika. Informujte sa u pediatrov, ako postupovať pri dojčenskej kolike.