close
BiznisKomerčné články

Začínate podnikať? Nezabudnite si zaregistrovať ochrannú známku

Podnikanie v dnešnej dobe môže byť náročné, najmä ak začínate. Veľké spoločnosti obmedzujú výrobu a znižujú počet zamestnancov, čo môže mať vplyv aj na menšie podniky. Na druhej strane, menšie podniky sú oveľa flexibilnejšie a jednotlivci majú v tomto smere výhodu. Často nemajú také náklady ako veľké korporácie. Ako však zabezpečiť, aby bol váš nový podnik úspešný? Jedným z kľúčových krokov je registrácia ochrannej známky. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je to také dôležité, čo ochranná známka znamená a ako sa vyhnúť zdĺhavým procesom.

Čo je ochranná známka?

Ochranná známka je právny nástroj, ktorý sa používa na identifikáciu vašej firmy, výrobkov a služieb. Pomáha zákazníkom na konkurenčnom trhu rozpoznať vaše výrobky alebo služby medzi množstvom podobných ponúk. V Slovenskej republike register ochranných známok spravuje Úrad priemyselného vlastníctva SR, kde si podnikatelia môžu zaregistrovať ochrannú známku. Po úspešnom schválení registračného procesu získate ochrannú známku. Náklady na túto registráciu sú zanedbateľné v porovnaní so stratami, ktoré by mohli vzniknúť, ak by iní začali používať vašu ochrannú známku na svojich výrobkoch.

Ako sa vyhnúť zdĺhavému procesu?

Pre niektorých môže byť proces registrácie ochrannej známky zdĺhavý a komplikovaný kvôli množstvu požadovaných dokumentov a formalít. V takom prípade existuje možnosť využiť služby špecializovanej spoločnosti, ako je Patentoid, ktorá má s registráciou ochranných známok bohaté skúsenosti. Dohodnite si právnu konzultáciu a ich odborníci vám radi poradia s možnosťami registrácie ochrannej známky. Ak vaše podnikanie presahuje hranice Slovenska, mali by ste zvážiť aj ochranu v iných krajinách.

Ochranná známka môže mať rôzne podoby vrátane slovnej, grafickej, kombinovanej, priestorovej alebo zvukovej. Pri výbere vhodnej formy by ste mali zvážiť, aký dojem chcete u svojich zákazníkov vytvoriť. Ak si nie ste istí, môžete sa poradiť aj s grafickými dizajnérmi, ktorí vám pomôžu vytvoriť dizajn, ktorý bude vašu značku efektívne reprezentovať na trhu.