close
Komerčné články

Nekŕmte podvodníkov a chráňte svoju obchodnú značku. Ako na to?

Keď sa rozhliadneme po sortimente výrobkov, ktoré sú dnes k dispozícii, či už v kamenných predajniach alebo v e-shopoch, nedokážeme sa v ňom podrobne orientovať. Ponuka výrobkov alebo služieb je skutočne rozmanitá a okrem spotrebiteľov, ktorí majú často problém s výberom, predstavuje pre podnikateľov problém aj vysoká konkurencia. Nie je ľahké vyniknúť v tejto širokej ponuke a dosiahnuť, aby spotrebiteľ rozpoznal konkrétny výrobok medzi ostatnými. Preto je mimoriadne dôležité, aby podnikatelia, či už malé alebo veľké spoločnosti, investovali nielen do propagácie a reklamy, ale aj do vytvorenia rozpoznávacieho prvku v podobe loga, ktoré bude mať jasnú výpovednú hodnotu o tom, o akú značku ide. A úplne ďalším krokom je zabrániť zneužitiu vašej značky prostredníctvom ochrannej známky.

Sila značky je mimoriadne dôležitá

Ako sme už spomenuli, konkurencia je obrovská, preto musíte zapôsobiť. Odborníci, ktorí sa zaoberajú reklamou, vždy zdôrazňujú jasné grafické znázornenie značky. Je to preto, že práve naše mozgy si ľahko zapamätajú grafické znázornenia a automaticky si s nimi spájajú opakujúce sa informácie. Keď teda spotrebiteľ vojde do obchodu a uvidí takýto výrobok, mozog mu vyšle informáciu „to poznám, to si kúpim“. A to je odpoveď na otázku, prečo by pre vás malo byť kvalitné logo nevyhnutnosťou. Logo si môžete navrhnúť sami, ale odporúčame vám poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám poradia, čo zdôrazniť a čo vynechať, aby ste dosiahli skutočne pútavé a jednoznačné zobrazenie.

Ochrana značky ako základ podnikania

Vo chvíli, keď ste vymysleli a navrhli absolútne dokonalé a jasne rozlíšiteľné logo, musíte svoju značku chrániť pred plagiátorstvom a krádežou. Možno ste sa už stretli s prípadmi, keď sa na trhu objavili lacnejšie kópie určitých výrobkov. Ak sa to stane vašim výrobkom alebo službám, jediným spôsobom, ako sa brániť, je zaregistrovať si ochrannú známku, ktorú môže používať len jej majiteľ. Registrácia ochrannej známky je pomerne náročný proces, ktorý trvá približne 6 mesiacov. Prihlášky prijíma a samotnú registráciu vykonáva Úrad priemyselného vlastníctva, ktorý potom dôkladne preskúma existujúce ochranné známky a ak nezistí žiadne nedostatky, udelí registráciu na obdobie 10 rokov. Ak vás desí papierovanie a behanie po úradoch, môžete všetky papierovačky spojené s podaním žiadosti o registráciu ochrannej známky odovzdať špecializovaným spoločnostiam, ktoré všetko vybavia za vás. A to nielen s platnosťou v Slovenskej republike, ale ak sa rozhodnete podnikať aj v iných krajinách, nielen v Európe, môžete požiadať o registráciu ochrannej známky aj tam.

Prevezmite teda maximálnu kontrolu nad svojím podnikaním a nenahrávajte podvodníkom, ktorí čakajú na príležitosť, ako na vašom podnikaní zarobiť. Registrácia ochrannej známky je skvelý a absolútne nevyhnutný krok, ktorý by ste mali urobiť.