Nemôžem si spomenúť, ako zlepšiť pamäť
Neustále hľadáte kľúče od auta? Zabudli ste nákup, peňaženku alebo meno nového priateľa či kolegu? Nie ste jediní. Z času na čas nám jednoducho z hlavy niektoré nepotrebné veci „vypadnú“. Horšie to už ale môže byť v prípade, ak je strata pamäte dlhodobejšia a v situáciách, v ktorých si to nemôžeme dovoliť.
Dá sa to zmeniť? Určite áno. Ľudský mozog má úžasnú schopnosť sa aktuálnym podmienkam prispôsobiť. To znamená, že aj vo vyššom veku sa dajú niektoré jeho funkcie vylepšiť a optimalizovať do normálnej hladiny. S riadnou a správnou stimuláciou si dokáže váš mozog vytvoriť nové nervové cesty a meniť existujúce spojenia. Predstavíme vám niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť.
Zostaňte duševne aktívny
Nielen naše telo, ale aj mozog potrebuje trochu aktivity. A práve mentálne stimulačné akcie pomáhajú udržať náš mozog v dobrom stave a zabrániť aj strate pamäte. Zapamätajte si, čím viac trénujete svoj mozog, tým lepšie budete môcť spracovať a zapamätať si rôzne informácie.
Dobrými mozgovými cvičeniami sú krížovky, hlavolamy, puzzle, ale aj hudobný nástroj či dobrovoľné členstvo v záujmovom krúžku.
Komunikácia je všeliek na všetky problémy
V samote sa človek dobrovoľne ničí a stráca. Mnohé výskumy, ale aj váš osobný život vám už určite neraz potvrdili, že dobré priateľstvo a silný systém podpory sú dôležité nielen pre emocionálne zdravie, ale aj váš mozog.
Sociálna interakcia pomáha predchádzať depresii a stresu, ktorý k strate pamäte určite prispieva. Stretnutia s rodinou a priateľmi to môžu všetko veľmi jednoducho vyriešiť!
Smejte sa
Ak ste niekedy počuli, že smiech je najlepší liek na všetky problémy, určite to nie je žiadna lacná fráza, s ktorou chcete niekomu zlepšiť náladu. Je dobrý pre celé telo, mozog a pamäť. Na rozdiel od iných emocionálnych reakcií, ktoré sú obmedzené len na určitú časť mozgu, smiech ich ovplyvňuje niekoľkonásobne viac. Smiech jednoducho pomáha ľuďom myslieť širšie a komunikovať slobodnejšie.
Ďalším najlepším asistentom v zlepšovaní pamäte je jedlo
Ak hovoríme o tom, že telo potrebuje energiu, nesmieme vynechať z toho ani mozog. Pravdepodobne už viete, že strava zložená z ovocia, zeleniny, vlákniny a zdravých tukov je najlepšia.
Pre mozog a nakoniec aj celé telo sú to špeciálne omega 3 mastné kyseliny, ich výborným zdrojom sú ryby a morské plody, ak ich moc ale nemusíte, skúste orechy, ľanové semiačka, strukoviny alebo sóju.
Aj zelený čaj obsahuje polyfenoly, silné antioxidanty, ktoré chránia pred voľnými radikálmi, inak poškodzujúcimi mozgové bunky.
Doprajte si spánok
Spánok je dôležitý tiež. Oveľa viac by ste si ale mali dať pozor na jeho množstvo. Pravdou je, že viac ako 95 % dospelých naň potrebuje 7 až 9 hodín. Realita je ale iná, pretože tento čas sa kráti aj o chvíle strávené v práci, s priateľmi a rodinou. Nikdy to však nepodceňujte, pretože v stávke je váš mozog.
Spánok je nevyhnutný pre konsolidáciu pamäte, pričom kľúčové aktivity na zlepšenie pamäte prebiehajú v najhlbších fázach spánku.
Nezanedbávajte ani liečbu chronických ochorení, mnohé z nich sa podpisujú na znižovaní kvality pamäte vo veľkej miere. Ak by to aj napriek všetkej snahe v niektorých situáciách ale nefungovalo, môžete sa poistiť mobilnou aplikáciou a kalendárom, ktorý máte synchronizovaný s celým mobilom, vďaka čomu máte prehľad o všetkých dôležitých veciach.