close
Komerčné články

Na problémy s trávením vám pomôže úprava jedálnička

Problémy s trávením
Problémy s trávením

Občas sa nám stáva, že zjeme niečo, čo nám nesadne. Ak nám ale každé jedlo ťažšie trávi a bolesti brucha sú na každodennom poriadku, zjavne je problém závažnejší, než si pripúšťate.

Ak vás dlhodobo trápia problémy s trávením, pomôže vám úprava jedálnička.

Vyhnite sa jedeniu sladkosti na prázdny žalúdok

Viacerí ľudia zaháňajú hlad práve sladkosťami. Sladkosti nielenže neprispievajú k zníženiu hladiny cukri v krvi, ba práve naopak, zvyšujú ju. Telo nedokáže spracovať veľké množstvo nezdravých sladkostí a prejavuje sa to ťažobou na žalúdku a v prípade čokolády aj migrénami.

Vyhnite sa jedeniu sladkostí a nebude vás trápiť ani vyššia hladina cukru v krvi, akné, migrény a ani problémy s trávením.

Vyhýbajte sa sladkým nápojom

Presladené nápoje, nezdravé energetické nápoje, ale aj alkohol dokážu narobiť veľké problémy. Sladké nápoje, koly, kolové nápoje a iné nezdravé nápoje zaťažujú tráviace ústrojenstvo, preto sa im úplne vyhýbajte. Uprednostnite skôr bylinkové čaje, sypané čaje, ktoré sú zdravšie a nespôsobujú také problémy s trávením ako kolové nápoje.

Keď chcete sladký nápoj, čaj si oslaďte kvalitným domácim medom. Toto je jediná „sladkosť“, ktorá vášmu zdraviu a tráveniu neuškodí. Med však musí byť kvalitný a od včelára.

Zlé trávenie dokáže narobiť veľa problémov než čokoľvek iné.

Menšie porcie a častejšie

Denne by sme mali jesť ideálne 5x krát denne. Nesmú to však byť veľké porcie a nemalo by sa jednať o vyprážané, mastné, nezdravé potraviny.

Jesť nárazovo veľké porcie zaťažuje trávenie a môžete mať potom problém zaspať. Žalúdok nedokáže nárazovo spracovať také veľké množstvo potravín a kombinácii potravín.

Ak vás trápia žalúdočné ťažkosti a máte problémy aj so žlčníkom, zmeňte svoje stravovanie, vyhýbajte sa sladkým a energetickým nápojom a prijímajte dostatočné množstvo vlákniny, ktorá podráždený žalúdok upokojí.

Tags : jedálníčektrávenie