close
Komerčné články

Elektromotor – ekologická súčiastka s kvalitným výkonom

Elektromotory
Elektromotory

Priemyselné odvetvie predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie. Zároveň by sme si bez neho nevedeli predstaviť fungovať. Tým, že sa v posledných rokoch rozoberajú témy týkajúce sa životného prostredia a jeho ochrany, vyvíjajú sa zariadenia, ktoré chránia životné prostredie. Jedná sa napríklad o DPF filtre, EGR ventily, ale aj o elektromotory, o ktorých čoraz častejšie počujeme v súvislosti s automobilovým priemyslom.

Sú elektromotory v autách budúcnosťou, ktorá pomôže chrániť životné prostredie?

Na túto otázku hľadajú odpovede tí, ktorí chcú urobiť niečo pre životné prostredie – pre vzduch, ktorý dýchame. Elektromobily a hybridy sú však stále cenovo menej dostupné ako dieselové a benzínové autá. Pozitívnou správou je fakt, že automobilky začínajú reagovať na zvýšený záujem o autá s elektromotormi. Klienti však budú uprednostňovať cenovo dostupné „alternatívne“ autá s kvalitnými elektromotormi za rozumné ceny. Elektromotory za rozumné ceny dokážu zákazníkov presvedčiť, aby investovali do takýchto áut.

Automobilky sú na prahu elektrickej éry. Sú tlačení nielen požiadavkami klientov, ale najmä emisnými limitmi.

Čo sú to vlastne elektromotory?

Aby sme lepšie vedeli predstaviť ako fungujú a vyzerajú elektromotory, môžeme si ich predstaviť ako elektrické zariadenia, ktoré premieňajú elektrický prúd na mechanickú prácu, resp. mechanický pohyb. Skladajú sa z pohyblivej časti, ktorú nazývame rotor a z pevnej časti, ktorú voláme stator. Elektrické motory, teda aspoň ich väčšina, je skonštruovaná na rotačnom princípe, no v ponuke elektromotorov nájdeme aj lineárne elektromotory, ktorých rotor sa netočí, ale je tvorený tzv. cievkami umiestnenými okolo vodiacej dráhy lineárneho stroja.

Elektromotory delíme na jednosmerné a striedavé motory. Striedavé motory delíme do podkategórií synchrónnych a asynchrónnych motorov.

Tags : elektromotory